Sukces Zespołu Muzyki Dawnej Allegro w Kaliszu

27.02.2012

W dniach 20- 25 lutego 2012 r . w Kaliszu odbywał się XXXIV OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL ZESPOŁÓW MUZYKI DAWNEJ "SCHOLA CANTORUM"

Honorowym patronatem Festiwal objęli:
Krystyna Szumilas Minister Edukacji Narodowej
Bogdan Zdrojewski Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego
Janusz Pęcherz Prezydent Miasta Kalisza
Elżbieta Walkowiak Wielkopolski Kurator Oświaty

Zabrze reprezentowały dwa zespoły Młodzieżowego Domu Kultury Nr 2: Zespół Muzyki Dawnej Allegro i zespół Allegretto prowadzone przez Panią Grażynę Klein-Jarasz. W ubiegłym roku zespół Allegro zdobył Złotą Harfę Eola, dlatego w tym roku wystąpił w Koncercie Inauguracyjnym- 21 lutego w Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu wspólnie z zespołami z Białegostoku, Zamościa i Międzyrzecza.
W kolejnych dniach odbywały się przesłuchania konkursowe. Każdy zakwalifikowany zespół przedstawia repertuar, który obejmuje utwory muzyki dawnej od średniowiecza do późnego baroku. Nasz zespół przygotował trudny repertuar baroku. Przesłuchania odbywały się w V kategoriach, jak co roku zespoły pokazały wysoki poziom artystyczny. Nie znając werdyktu jurorów Zespół Allegro został zaproszony do udziału w Koncercie Galowym a Pani Grażyna Klein –Jarasz dyrygowała częścią koncertu. Kolejny sukces zespołu, Brązowa Harfa Eola, to dla zespołu wielka radość , gdyż w takim składzie pracuje od pół roku :
Ewa Siwek, Joanna Cieślak, Wioleta Placha,/flety/ Fryderyk Stefankiewicz/ wiolonczela/ oraz Kinga Jędrysik /śpiew/.
Od 2011 roku w MDK2 działa również młodszy zespół , zespól Allegretto – dzieci przedszkolne i szkolne, które staną się z czasem członkami zespołu Allegro. Występ w Kaliszu dla Allegretta był debiutem artystycznym.
W ramach Festiwalu odbywały się imprezy , wystawy , koncerty. Zespól Allegro wystąpił z koncertem na Zamku Czartoryskich w Gołuchowie.
W najbliższych dniach laureaci przedstawią swoje umiejętności na koncercie w Galerii Piwnica rysia Młodzieżowego Domu Kultury Nr 2 w Zabrzu.