Jerzy Majcherczyk opowiadał o podróżach

17.02.2012

W czwartkowy wieczór przez blisko dwie godziny w sali wykładowej zabrzańskiej filii AWF podróżnik i znawca Ameryki Południowej Jerzy Majcherczyk prowadził wykład pt. „Polskie ślady w Peru”. Spotkanie zaczęło się od zapoznania słuchaczy z wkładem polskich imigrantów w rozwój tego egzotycznego kraju. Wśród zasłużonych są głównie architekci, inżynierowie i odkrywcy przyrody.

Warto pamiętać, że nasi rodacy projektowali zabudowę w stolicy Peru oraz utworzyli pierwszą politechnikę w Ameryce Południowej. Prelegent podkreślił, że jedną z najważniejszych postaci w historii Peru był Ernest Malinowski – bohater obrony Callao oraz budowniczy wysokogórskiej kolei. Dzięki staraniom Polonii amerykańskiej ten wybitny Polak został uczczony pomnikiem i co ciekawe – jest to najwyżej położony monument na świecie.
W drugiej części autor wykładu w niezwykle barwny sposób opowiadał o swojej wyprawie życia, podczas której wraz z grupą przyjaciół pokonał kajakiem najgłębszy kanion na świecie.
-Ta wyczerpująca i pełna niebezpiecznych sytuacji podróż ostatecznie zakończyła się sukcesem. Wszyscy bezpiecznie wróciliśmy do domów. Jednak ja schudłem jedenaście kilogramów. Inni też sporo stracili. W sumie brakowało masy jednego chłopa – żartował podróżnik.

Jerzy Majcherczyk urodził się w Siewierzu na Śląsku. Jest autorem wielu książek i publikacji prasowych o podróżach i eksploracji. Od blisko trzydziestu lat mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie kilka razy w roku organizuje wyprawy do Ameryki Południowej. Jest założycielem i prezesem Polonijnego Klubu Podróżnika w USA.