Zabrze przestrzenią rozwoju

Galeria Café Silesia w nowej odsłonie

27.01.2012

26 stycznia odbyło się uroczyste otwarcie Galerii Café Silesia.

– Cieszę się, że tak pięknie udało się nam rozpocząć rok 90 lecia nadania praw miejskich Zabrzu. Jestem przekonana, że galeria będzie miejscem wielu ciekawych spotkań jak to było do tej pory, powiedziała prezydent Małgorzata Mańka-Szulik.

Galeria Muzeum Miejskiego w Zabrzu Café Silesia, po ponad półrocznej przerwie, ponownie rozpoczęła swą działalność. Tym razem w nowej, poszerzonej o kolejne piętro przestrzeni. Autorem projektu modernizacji Galerii jest architekt Jacek Jeż. Oprócz części ekspozycyjnej pierwsze piętro mieści również część edukacyjno-konferencyjną, minigalerię sztuki oraz miejsce, gdzie zwiedzający mogą napić się kawy, czy zapoznać się z zabrzańskimi wydawnictwami. Obiekt dostępny jest dla osób niepełnosprawnych.

– Otwarcie galerii to również dla nas wielkie wyzwanie. Mam nadzieje, że nasz program na najbliższy rok i kolejne lata sprosta państwa wymaganiom, mówiła dyrektor Muzeum Miejskiego Urszula Wieczorek.

Wydarzeniu towarzyszył wernisaż wystawy „Sztuka męska – retrospektywa Bogdana Króla 1981-2011” oraz „Zaborze – z dziejów dzielnicy”. Działalność mini galerii zainaugurował nowy cykl „Mistrz i jego uczniowie”, w jego ramach – Małgorzata Wasung-Kurzyca zaprezentowała twórczość własną oraz swych uczniów z zabrzańskiego Liceum Plastycznego.

„Sztuka męska” – prezentuje szerokie spektrum twórczych zainteresowań Bogdana Króla: rysunek, grafikę, malarstwo, projektowanie graficzne. Artysta, urodzony w Bytomiu, zamieszkały w Zabrzu, tworzy w dużej niezależności od otoczenia; jego sztuka nie chce wpisywać się w popularną, regionalną subkulturę – odwołuje się do wartości uniwersalnych.

„Zaborze – z dziejów dzielnicy” to trzecia z kolei wystawa prezentująca historię dzielnic Zabrza. Ta niewielka wioska, dzięki odkryciu pokładów węgla kamiennego rozwinęła się w ponad trzydziestotysięczną gminę przemysłową. Ekspozycji towarzyszy jednodniówka „Kurier Zaborski” zawierająca kilka tekstów poświęconych przeszłości Zaborza.

Nowe godziny otwarcia:
wtorek – 9.00-16.00
Środa – 9.00-16.00
Czwartek – 9.00-19.00
Piątek – 9.00-16.00
Sobota – 11.00-15.00 (wstęp bezpłatny)
Niedziela – 12.00-17.00

Zakres przebudowy i zmiany sposobu użytkowania pomieszczeń I piętra w załączniku.

Kontakt
Galeria Muzeum Miejskiego
"Café Silesia"
Zabrze ul. 3 Maja 6
Tel. (+48) 32 777-05-01
www.muzeum-miejskie-zabrze.pl