Happening z Janoschem „Janoschowa łąka”

19.12.2011

W środę, 14 grudnia br. w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu odbył się happening artystyczny pod nazwą „Janoschowa Łąka” podczas którego, dzieci i młodzież z sześciu zabrzańskich placówek edukacyjnych: Estrady Poetyckiej MDK nr 2, Szkoły Podstawowej nr 1, Katolickiej Szkoły Podstawowej, Przedszkola nr 28 im. Janoscha, Teatru Prawdziwnego oraz Zakątka Artystycznego MACIEJki, prezentowały specjalnie przygotowane na tę okazję własne adaptacje bajek Horsta Eckerta- Janoscha.

Oprócz teatralnych inscenizacji czas dzieciom umilały gry ruchowe oraz wspólnie śpiewane piosenki, oczywiście nawiązujące do utworów autora .

Celem imprezy nie była jedynie dobra zabawa. Organizatorzy chcieli przybliżyć
najmłodszym postać Janoscha oraz jego twórczość. -Trwa jeszcze Rok Janoscha, a nasze stowarzyszenie zajmuje się propagowaniem kultury także wśród najmłodszych. – wyjaśnia Maria Popławska, prezes Towarzystwa Artystycznego T.Art. – Trudno szukać lepszego pisarza, w dodatku tak mocno związanego z Zabrzem.

Co zatem sprawia, że przygody Misia i Tygryska, czy innych zwierzątek są tak chętnie czytane nie tylko przez dzieci, ale również dorosłych? Czesław Zdechlikiewicz, kierownik Centrum Organizacji Pozarządowych w Zabrzu, organizator ”Roku Janoscha”, jest zdania, że tym, co urzeka w bajkach jest przede wszystkim ich prostota i ciepło. – Janosch w swoich utworach właściwie tylko przypomina znane prawdy: o przyjaźni, lojalności, życiowym optymizmie. Natomiast potrafi te treści przekazać w taki sposób, że dzieciaki i rodzice są zachwyceni. Do tego w książkach znajdziemy piękne , natychmiast rozpoznawalne rysunki autora- podkreśla Zdechlikiewicz, prywatnie fan twórczości Janoscha.

Happening Janoschowa Łąka był jedynie zapowiedzią projektu pod tą samą nazwą, który swój finał
będzie miał w czerwcu 2012 roku w plenerze. Ale na tym nie koniec planów związanych z osobą
i twórczością Janoscha. Towarzystwo Artystyczne T.Art, przy współpracy z innymi zabrzańskimi
instytucjami kulturalnymi, zamierza wydać specjalną płytę CD z piosenkami nawiązującymi do bajek Janoscha, a wykonywanymi przez dzieci uczestniczące w Janoschowej Łące.