Śląsk według Bieniasza

13.12.2011

12 grudnia w MULTIKINIE w Zabrzu odbyła się premiera filmu Krzysztofa Karwata i Wojciecha Sarnowicza pt. „Śląsk według Bieniasza”. Film powstał przy współudziale Miasta Zabrze, Studia Programów i Filmów Telewizyjnych "Antena Górnośląska" oraz Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Współfinansowany był przez budżet Województwa Śląskiego.

Film zrealizowano 10 lat po śmierci pisarza, dramaturga i publicysty, a także wizjonera którego myślenie o Śląsku wyprzedziło dany Mu czas.

Życie Stanisława Bieniasza pokazaliśmy poprzez sztuki i eseje. Aktor Artur Święs, który wcielił się w Bieniasza i jest wiodącą postacią w całym filmie, mówi tylko tekstami napisanymi przez artystę. Jest więc w nich wszystko to, co Bieniasz myślał o Śląsku i Ślązakach" – tłumaczył Sarnowicz.

Stanisław Bieniasz – polski dramaturg, prozaik, reżyser, publicysta oraz autor sztuk scenicznych i scenariuszy filmowych. Urodził się w roku 1950 w Pawłowie, który po wojnie został przyłączony do Zabrza. Zanim został pisarzem pracował jako dziennikarz. Jego debiutem był monodram Hotel pod Konfesjonałem wydany w 1977 roku. Do najważniejszych pozycji tamtego okresu należą m.in.: Urlop zdrowotny, Czerwone słoneczko, Hałdy i Stary portfel.

Na krótko przed stanem wojennym wyjechał z rodziną do Niemiec, gdzie przebywał 13 lat, współpracując jako publicysta i autor z Radiem Wolna Europa oraz redakcją polską Deutschlandfunk. W tym czasie powstało kilka sztuk, słuchowisk, kilkadziesiąt opowiadań, a także trzy powieści.

Po powrocie do Polski włączył się w życie społeczne regionu, m.in. publikował w czasopiśmie "Śląsk", był współzałożycielem i prezesem Regionalnego Towarzystwa Polsko-Niemieckiego. W ostatnich latach życia pełnił funkcję radnego i przewodniczącego Komisji Kultury i Sportu w Zabrzu. Zmarł w roku 2001 w Zabrzu. Pośmiertnie odznaczony przez premiera RP Złotym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Prezydenta Zabrza oraz Honorową Nagrodą im. Wojciecha Korfantego.