Wrócili do domu

08.12.2011

Pięcioosobowa polska rodzina z Kazachstanu zamieszkała w Zabrzu.

1 grudnia do naszego miasta przyjechali: Zofia Krieczun oraz rodzina jej córki Natalii Andriejkin – mąż Aleksy oraz niespełna czteroletnia córka Marysia i półtoraroczny synek Dmitrij.
To siódma polska rodzina, która w ramach repatriacji osiedliła się w Zabrzu.
– Odpowiednie zaproszenie skierowaliśmy do Urzędu ds. Repatriacji, który prowadzi bazę rodzin o polskich korzeniach, udokumentowanych Kartą Polaka – tłumaczy Henryk Michalski, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich.
Z nowymi mieszkańcami Zabrza spotkał się dziś wiceprezydent Jan Pawluch.
– Jestem wzruszony, witając Państwa w Zabrzu. Życzę Wam, byście jak najszybciej poczuli, że jesteście u siebie, w swoim kraju i w swoim domu – powiedział Jan Pawluch.
O swojej rodzinie opowiadała nestorka – pani Zofia, która w Polsce ma już jedną córkę. Od dwóch miesięcy mieszka ona wraz z rodziną w Warszawie. Druga z córek, uczestnicząca w spotkaniu, w ramach repatriacji wyjechała do Niemiec. W Kazachstanie natomiast pozostał jeszcze syn pani Zofii.
– Czekałam na ten moment 11 lat, ale zawsze wierzyłam, że przyjadę do domu. Udało się i jestem bardzo szczęśliwa. Wreszcie jestem u siebie i nigdzie stąd już nie wyjadę. Zabrze jest piękne i bardzo nam się tu podoba. Tu będziemy żyć – zapowiada Zofia Krieczun. Podziękowała również wszystkim, którzy pomogli i nadal wspierają jej rodzinę.