Maraton Pisania Listów Amnesty International

06.12.2011

Już w najbliższy weekend Polki i Polacy będą pomagać więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Kto chce dołączyć do grona pomagających – wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International.
 

Maraton organizowany jest już 12 raz, w jego ubiegłorocznej edycji napisano ponad 300 tysięcy listów, z tego 145 tysięcy w Polsce.
W Zabrzu historia maratonu sięga 2003 roku, kiedy Szkolna Grupa Amnesty International nr 1 działająca przy ZSO nr 12 w Zabrzu Rokitnicy po raz pierwszy dołączyła do tego światowego przedsięwzięcia. W ostatnich dwu latach zabrzanie i zabrzanki pisali najwięcej listów w Polsce, w ostatnim roku przekraczając liczbę 14 tysięcy listów.
Więźniowie obozów pracy w Korei Północnej, więzień sumienia z Indonezji, 20-letni bloger z Azerbejdżanu więziony za wpisy na facebooku oraz Jemenka skazana na śmierć to tylko niektóre z osób, którym będzie można pomóc podczas zbliżającego się Maratonu Pisania Listów Amnesty International.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbędzie się w dniach 10-11 grudnia. W czasie Maratonu przez 24 godziny non stop pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób.

"Razem mamy siłę, możemy zmienić świat. Maraton Pisania Listów jest tego dowodem. Te listy są naprawdę skuteczne. Szacujemy, że nasze listy pomagają w ponad 30% przypadków, chociaż tak naprawdę nie liczby są tutaj najważniejsze, warto pisać dla uratowania nawet jednej osoby," mówi Natalia Olchawa, koordynatorka Maratonu Pisania Listów.

Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w około 200 miejscach w całej Polsce i w 80 krajach na całym świecie. Centrum Maratonu Pisania Listów, jak w latach ubiegłych, będzie się znajdować w Teatrze Dramatycznym w PKiN, gdzie zapraszamy wszystkich mieszkańców Warszawy. Uroczyste rozpoczęcie Maratonu odbędzie się o godzinie 12.00, a na 17.00 zaplanowane jest wręczenie nagrody specjalnej dla Ewy Siedleckiej za całokształt pracy dziennikarskiej na rzecz praw człowieka. Około 17:15 przewidziana jest wideokonferencja z Andrzejem Poczobutem na Białorusi, który opowie o tym, dlaczego tak ważne jest pisanie listów.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. W zeszłym roku, w wyniku naszej akcji pomogliśmy m.in. Eminowi Mili, blogerowi z Azerbejdżanu i Femiemu Petersowi, działaczowi opozycyjnemu z Gambii.

W ubiegłym roku, w ponad 200 miejscach w całej Polsce napisano 145 000 listów.
Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których będziemy w tym roku pisać podczas Maratonu Pisania Listów znajduje się na stronie www.amnesty.org.pl.

lista miejsc gdzie piszemy w Zabrzu w załączniku poniżej.