GUIDO 1981 – inscenizacja strajku

06.12.2011

Koksioki, militarne pojazdy, zgrupowanie oddziałów milicji… 14 i 15 grudnia każdy odwiedzający Zabytkową Kopalnię Guido w Zabrzu będzie miał szansę poczuć namiastkę wydarzeń sprzed 30 lat, gdy w odpowiedzi na wprowadzenie stanu wojennego kopalnie przeprowadzały podziemne strajki.

Inscenizacja strajku nie będzie jednak wierną kopią wydarzeń z 1981 roku.
– Pragniemy przedstawić obraz strajkującego zakładu pracy w oparciu o pewne historyczne wydarzenia, jednak nie kopiując wiernie tych wydarzeń a jedynie osadzając inscenizacje w historycznych realiach – mówi scenarzysta i reżyser inscenizacji Bartłomiej Latoszek. Widzowie, pełniący tu jednocześnie rolę uczestników, zaczną zwiedzanie kopalni przy bramie głównej, gdzie przez blokującą kopalnie milicję poproszeni zostaną o przepustki. W dalszej części uczestnicy przeniosą się na poziom 320 m pod ziemią.

Organizatorzy celowo nie zdradzają szczegółów inscenizacji. Zapewniają jedynie, że cała, trwająca około 50 minut wycieczka od przekroczenia progu kopalni aż do samego końca będzie trzymać uczestników w napięciu.

Zwiedzania z inscenizacją strajku odbędą się 14 i 15 grudnia dla grup zorganizowanych i turystów indywidualnych. Konieczna wcześniejsza rezerwacja pod nr 32 275 44 89. Koszt udziału w inscenizacji wg cennika ZKWK Guido

Scenariusz i Inscenizacja: Bartłomiej Latoszek
Teksty sytuacyjne: Zbigniew Stryj