VI Forum Nauczycieli Regionalistów

05.12.2011

5 grudnia w Hali Pogoni odbyło się VI Ogólnopolskie Forum Nauczycieli Regionalistów pod patronatem Prezydenta Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki – Szulik i Śląskiego Kuratora Oświaty Stanisława Fabera.

– Gratuluję konsekwencji w podejmowaniu tego ważnego tematu – powiedział obecny na spotkaniu Jerzy Gorzelik, Członek Zarządu Województwa.

W tym roku tematem przewodnim była edukacja regionalna po europejsku. W ramach forum nauczyciele dokonali prezentacji własnej pracy w dziedzinie edukacji i wzajemnie wymienili doświadczenia w tym zakresie.

Wykład wprowadzający wygłosił prof. zw. dr hab. Marek Szczepański. Podczas spotkania dyskutowano m.in. o edukacji regionalnej w Aragonii, Westfalii, Szkocji, Irlandii i na Morawach. Konferencję zakończyła dyskusja. Imprezie towarzyszyły wystawy oraz prezentacja stoisk księgarskich z wydawnictwami śląskimi. Program uświetnił występ Zespołu Regionalnego, przewidziano także możliwość zwiedzenia Zabytkowego Szybu „Luiza”.

– Jesteście ambasadorami regionalizmu. Cieszymy się, że możemy po raz kolejny uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu – mówił zastępca prezydenta Jan Pawluch.

Organizatorami spotkania byli: Bractwo Oświatowe Związku Górnośląskiego, Urząd Miasta Zabrze, II Liceum Ogólnokształcące w Zabrzu, Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach.