Requiem dla straconych

22.11.2011

"Requiem dla straconych" to spektakl związany z najtragiczniejszymi momentami biografii Witolda Pileckiego, przygotowany przez nauczycieli Zespołu Szkół nr 3 w Zabrzu, która nosi jego imię. 21 listopada został on zaprezentowany w Teatrze Nowym w Zabrzu.

Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik podkreśliła, jak ważna jest znajomość historii i pamięć o bohaterach w kontekście budowy tożsamości. Udział w tym przedsięwzięciu aktorów-nauczycieli to hołd złożony rotmistrzowi Pileckiemu w 110. rocznicę urodzin oraz 15. rocznicę nadania jego imienia Zespołowi Szkół nr 3. Inscenizację opracowano z wykorzystaniem dokumentów z procesu rtm. Pileckiego, literatury oraz fragmentów tekstu "Witold Pilecki – przemilczany bohater", którego autorami są Jacek Długołęcki i Maria Brzostek oraz muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta "Requiem".

Spektakl składa się z trzech epizodów:

Epizod I – Proces 
Inscenizacja fragmentów procesu, który odbył się 15 marca 1948 r. w Wojskowym Sądzie Rejonowym w Warszawie, na którym ogłoszono wyrok. Scena oparta na dokumentach z pobytu Pileckiego w więzieniu mokotowskim (1947-1948)

Epizod II – Prośba żony skazańca
Scena opracowana na podstawie nieodnalezionego listu Marii Pileckiej, żony Witolda, do prezydenta Bolesława Bieruta z prośbą o ułaskawienie męża. Istnienie tego listu potwierdza rodzina Rotmistrza.

Epizod III – Prośba oskarżonego
Materiał do tej sceny to dokument z 7 maja 1948 r. – list z prośbą o ułaskawienie napisany przez rtm. Witolda Pileckiego do prezydenta Bolesława Bieruta.

Opracowanie tekstu – Anna Siemiginowska, Helena Klora
Scenografia, kostiumy, reżyseria – Anna Siemiginowska