„Od miasta do metropolii” – III edycja

14.11.2011

Górnośląski Związek Metropolitalny zaprasza na trzecią już międzynarodową konferencję z cyklu „Od miasta do metropolii – drogi rozwoju Europy”. Tym razem uczestnicy spotkania będą dyskutować o kreowaniu i zarządzaniu metropoliami.

Wśród zaproszonych prelegentów są przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej oraz eksperci i praktycy z zakresu zarządzania dużymi miastami i metropoliami. Gościem specjalnym konferencji będzie Greg Clark, międzynarodowy ekspert ds. rozwoju obszarów metropolitalnych. Już podczas pierwszej sesji zatytułowanej „Metropolie – moda, czy potrzeba” Greg Clark, wykorzystując swoje ponad 20-letnie doświadczenie, jako doradca w zakresie rozwoju lokalnego Londynu i innych miast w Europie, Azji i Ameryce Północnej, odpowie na pytanie jak i po co tworzyć metropolie oraz przedstawi narzędzia ich rozwoju.

O barierach i ograniczeniach rozwoju polskich metropolii opowie zastępca prezydenta Gdańska, Wiesław Bielawski. Z kolei o tym, czy, jak, kto i ile skorzysta na rozwoju metropolii w Polsce, mówić będzie prezydent Centrum im. Adama Smitha, dr Robert Gwiazdowski. Całość zakończy panel dyskusyjny, w którym udział zapowiedzieli m.in.: wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Jan Grabkowski, przewodnicząca Zgromadzenia GZM, prezydent Małgorzata Mańka – Szulik, przewodniczący śląskiej PO, poseł Tomasz Tomczykiewicz oraz wspomniani już Tomasz Gwiazdowski i Wiesław Bielawski.
Poprzednie konferencje z cyklu „Od miasta do metropolii” poświęcone były upowszechnieniu idei metropolitalności / 2009r. / oraz jakości życia w metropolii / 2010 /.

Konferencja „Od miasta do metropolii” odbędzie się w najbliższy czwartek, tj. 17 listopada br. w Hotelu Angelo w Katowicach. Początek o godz. 9.30.