Wieczór dla Nicole

08.11.2011

4 listopada w Gimnazjum nr 20 w Zabrzu odbyła się pierwsza z cyklu imprez charytatywnych pt. „Wieczór dla Nicole”. Uczestnicy pod kierunkiem dwóch instruktorek, nauczycielek tejszkoły – Marty Klimuszko i Urszuli Ćwieląg – wykonywali biżuterię, która następnie zostanie sprzedana, a dochód będzie przeznaczony na zakup laptopa dla niepełnosprawnej Nicole Saban uczennicy tegoż gimnazjum.

Nicole Saban miała 2 lata kiedy zachorowała na rdzeniowy zanik mięśni SMA. Od szóstego roku życia porusza się na wózku inwalidzkim. W szkole podstawowej Nicol zachorowała także na osteoporozę. Od początku nauki Nicol jest objęta nauczaniem indywidualnym w domu. Od dwóch lat jest przykuta do łóżka ponieważ w związku z postępującą chorobą nawet skorzystanie z wózka inwalidzkiego stało się problemem. Pomimo swojej choroby Nicol jest pogodną osobą, starającą się rozwijać swoje zainteresowania. Ma duży talent plastyczny, maluje, wyszywa a od pewnego czasu próbuje tworzyć modele wykorzystując technikę origami. Laptop ułatwiłby jej naukę, pozwolił wykorzystywać dołączone do podręczników płyty CD z dodatkowymi materiałami dydaktycznymi oraz umożliwił kontakt z rówieśnikami.
W imprezie uczestniczyli radni Rady Miejskiej w Zabrzu Anna Solecka Bacia, Łucja Chrząstek-Bar, pracownicy Urzędu Miejskiego w Zabrzu, przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele Rady Rodziców Gimnazjum nr 20. Oprócz charytatywnego charakteru impreza służyła też integracji środowiska lokalnego.