FESTIWAL DŹWIĘKU

07.11.2011

Festiwal Dźwięku jest punktem kulminacyjnym projektu „Trzy akordy – wspólna pasja”, realizowanego przez zabrzańskie Stowarzyszenie JAW w ramach europejskiego programu „Młodzież w działaniu”!

Projekt „Trzy akordy – wspólna pasja” jest muzycznym przedsięwzięciem, trwającym od lipca 2011r. aż do końca stycznia 2012r. W jego ramach zaplanowano koncerty muzyczne, przegląd zespołów oraz warsztaty przeprowadzane przez profesjonalnych muzyków oraz przez grającą młodzież dla osób z mniejszymi szansami.

W sierpniu zespoły ze Śląska oraz całej Polski mogły nadsyłać zgłoszenia zawierające nagrania muzyczne. Z puli tych zgłoszeń organizatorzy wybrali 8 najlepszych zespołów, które miały okazje zaprezentować się na scenie w ramach koncertów eliminacyjnych. Z tych ośmiu zespołów tylko jeden mógł być zwycięzcą. Ten najlepszy zespół obok realizacji nagrań w profesjonalnym studiu muzycznym dostanie okazję występu na wiatrakowej scenie.
Dla fanów poszczególnych zespołów oraz osób śledzących projekt przygotowaliśmy również możliwość wyboru zespołu publiczności – tego, który poprzez Facebooka zebrał wasze największe uznanie. Ten zespół, obok nagrody w postaci bonu na zakupy w jednym z największych internetowych muzycznych sklepów, otworzy swoim występem Festiwal Dźwięku!

Na Festiwalu Dźwięku wystąpi przede wszystkim gwiazda wieczoru – jest nią zespół AKURAT. W ramach ich występu przygotowano również niespodziankę.

AKURAT od kilku lat niestrudzenie koncertuje w całej Polsce, kilkanaście razy odwiedzał też zagranicę. Jest prawdziwą gwiazdą rynku niezależnego i bywalcem wielkich festiwali muzycznych (nie tylko w kraju). Zespół powstał w Bielsku-Białej. Po wielu personalnych zmianach, w tym także wokalisty, wykrystalizowała się grupa profesjonalnych i doświadczonych muzyków.
Dziś AKURAT to w pełni dojrzały i profesjonalny zespół, który nic nie stracił ze swej młodzieńczej witalności. Gra zdecydowanie rockowo, jednak nadal sięga po figury rytmiczne rodem ze ska i reggae. Żywiołowi wokaliści i gitarzyści, dobrze brzmiące dęciaki i sprawna sekcja rytmiczna, stanowią o sile zespołu, którego każdy kolejny singiel wędruje w górę list przebojów.

Skład AKURAT:
Piotr Wróbel – gitara, wokal, autor większości tekstów
Wojciech "Yellow" Żółty – gitara, wokal, autor tekstów
Ireneusz Wojnar – gitara basowa
Przemysław „Pastuch” Zwias – saksofon, flet
Bartek "Barthezz" Pawlus – perkusja

Na Festiwalu Dźwięku wystąpi również Dirty Brick – zespół, który jest aktywnie zaangażowany w realizację projektu „Trzy akordy – wspólna pasja”. Dirty Brick to formacja rockowo-grunge’owa, założona pod koniec 2009 roku przez czwórkę przyjaciół. Rozwój muzyczny od początku istnienia oraz eksperymenty w brzmieniu stworzyły energiczną mieszankę, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Można to odczuć na własnej skórze słuchając EPki „Voices and whispers”, zarejestrowanej na początku 2011r. w zabrzańskim eRGie Studio.

Skład Dirty Brick:
Jakub Wojciekiewicz – wokal, gitara
Wojciech Grzesista – gitara
Łukasz Ratka – gitara basowa
Łukasz Grzybiński – perkusja

Zespołem, który zwyciężył w dwuetapowym przeglądzie „Pierwszy akord”, okazała się być gliwicka Hajva! To pięcioosobowy projekt muzyczny, w którym można doszukać się zarówno melodyjnego grania, jak i mocnych gitarowych riffów. Hajva na scenie to czyste szaleństwo! Festiwal Dźwięku będzie idealną okazją, by przekonać nowych fanów do tego stwierdzenia.

Skład Hajva:
Sebastian Czarny – wokal
Tymoteusz Willner – gitara solowa
Bartłomiej Chomicki – gitara rytmiczna
Paweł Szydłowski – bas
Marcin Gach – perkusja

Fani pozostałych siedmiu zespołów, które nie zdobyły nagrody głównej, mieli możliwość wyboru zespołu publiczności. Każdy miał okazję przez ostatni tydzień października wybrać swój ulubiony zespół. Tą prestiżową nagrodę dostał zabrzański zespół Excerpta! Jak jego sami członkowie określają, ta formacja to piątka ludzi o różnych poglądach życiowych jak i muzycznych co przekłada się na spójną mieszankę różnych gatunków muzycznych – od bluesa po hip hop do ciężkich metalowych riffów.

Skład Excerpta:
Błażej Sobera – wokal
Mateusz „ Kleju „ Klejnowski – bass
Łukasz Krzątała – gitara
Konrad Śliwa – gitara
Wojciech Wikierski – perkusja

Program Festiwalu Dźwięku:
18:00 – rozpoczęcie Festiwalu
18:00 – 18:30 – występ zespołu Excerpta (zespół Publiczności)
18:45 – 19:20 – występ zespołu Hajva (zwycięzca Przeglądu)
19:35 – 20:15 – występ zespołu Dirty Brick (zespół zaangażowany w Projekt)
20:15 – 20:35 – prezentacja działań w ramach Projektu, wręczenie nagród
20:40 – 20:45 – prezentacja utworu promującego „Trzy akordy”
20:45 – 21:15 – występ niespodzianki – zespołu Nohucki
21:20 – 22:30 – występ gwiazdy wieczoru – AKURAT

Organizatorzy: Stowarzyszenie JAW, CK Wiatrak
Sponsorzy: ZPEC, SJO Deutsch, Maczos Bass Shop
Partnerzy: Dirty Brick, Magazine Studio, OPiLU, OPP nr 3, MDK nr 2, MDK nr 1, eRGie Studio, Kino Roma
Patroni medialni: Antyradio, Fabryka Zespołów

FESTIWAL DŹWIĘKU
19.11.11, sobota, godz: 18.00
CK Wiatrak, ul. Wolności 395

Wystąpią:
AKURAT (+ niespodzianka)
Dirty Brick
Hajva
Excerpta

Wstęp: free!

 

Więcej odnośnie działań związanych z projektem można przeczytać na stronach:
www.trzyakordy.pl
www.jaw.org.pl