„Eisenwelten – Żelazne Światy” – Fotografie Manfreda Hamma

28.10.2011

Fotografie światowej sławy artysty Manfreda Hamma, będzie można oglądać w galerii „Zmiękczalnia” w Skansenie Górniczym „Królowa Luiza” – Oddziale Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu od 16 listopada 2011r. do 2 marca 2012r.

Wystawa jest pokłosiem poszukiwań fotografa, który na zlecenie LVR – Industriemuseum w Oberhausen zrealizował cykl zdjęć rejestrujących pozostałości po wczesnym przemyśle hutniczym w Niemczech i na Górnym Śląsku. Podczas swej wędrówki odnalazł wiele zabudowań oraz urządzeń pokazujących początki tej gałęzi przemysłu, także z czasów przed rewolucją przemysłową. Czy to w Górach Harzu, Saksonii, Turyngii, południowych Niemczech czy też Nadrenii Północnej-Westfalii, we wszystkich tych niemieckich zagłębiach znaleźć można pozostałości po wczesnym przemyśle hutniczym i związanymi z nim pracami. Także na Górnym Śląsku, który w dużej części swej historii związany był z państwem pruskim oraz w sąsiedniej „Polsce kongresowej” znajdują się imponujące pamiątki. Co dziś pozostało po tych interesujących budowach ilustrujących historię przemysłu? To właśnie wystawa Manfreda Hamma pokazuje nam wiernie stan poprzemysłowych obiektów, które dzisiaj są zabytkami, muzeami, nadgryzionymi przez czas pomnikami czy ruinami zarejestrowanymi czułym okiem wybitnego artysty.

Wernisaż wystawy: 16. 11. 2011 r. godz. 17.00

Wystawę można oglądać do 02. 03. 2012 r.

Miejsce i czas trwania imprezy: Galeria „Zmiękczalnia” w Skansenie Górniczym „Królowa Luiza” – Oddziale Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu,
ul. Wolności 410, Zabrze.
Organizatorzy: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, LVR – Industriemuseum w Oberhausen

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
ul. 3 Maja 19
41-800 Zabrze
www.muzeumgornictwa.pl
tel.: 32 271-88-31, 32 271-65-91
e-mail: mgw@muzeumgornictwa.pl