Spotkanie "Szybowskazu"

25.10.2011

Muzeum Górnictwa Węglowego zaprasza na specjalne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmu Śląskiego „Szybowskaz” połączone z otwartym panelem dyskusyjnym pod hasłem „Twarze Śląska”.
 

Wybór kilku miejsc i kilku twarzy mających na celu reprezentować cały barwny region musi budzić kontrowersje. Trudno bowiem wytypować kilka takich osób i miejsc, które wszystkim w kraju kojarzą się jednoznacznie z Górnym Śląskiem, a w dodatku nie budzą skrajnych emocji. Bo jeżeli Nikiszowiec, to czemu nie Zandka? Jeśli Katowice, to czemu nie Rybnik? Jeśli Korfanty to czemu nie Ziętek? Jeśli Kutz to czemu nie Pieczka? Pytań, wątpliwości i kontrowersji można mnożyć w nieskończoność.
Z problemem tym muszą za każdym razem zmierzyć się autorzy krótkich spotów, klipów i filmików, którzy w przeciągu kilku munut zbudować chcą obraz Śląska w oparciu o te znane twarze-sztandary.
Dlatego na najbliższym spotkaniu „Szybowskazu” postanowiliśmy nie tylko zobaczyć filmy, ale także długo o nich podyskutować i poszukać owej "Twarzy Śląska". Pomogą w tym zaproszeni specjalnie na tą okazję eksperci:
• dr Adam Hajduga : socjolog, Wicedyrektor Wydziału Promocji Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego,
• dr Jan F. Lewandowski : historyk kina, krytyk filmowy i wybitny znawca śląskiej kinematografii,
• Adam Giza : dziennikarz i prezenter telewizyjny mocno związany z Górnym Śląskiem.
Przyczynkiem do dyskusji będą klipy:
• Jadymy na bogato – realizacja: Projekt Ślązak
• Być Ślązakiem brzmi dumnie… – realizacja: Łukasz Głąb, Adam Giza.
Spotkanie odbędzie się w gmachu Muzeum już 28 października (piątek) o godz. 17:00 . Wstęp jak zwykle wolny.
Serdecznie zapraszamy do udział w spotkaniu i dyskusji!

Plakat w załączniku poniżej.