100 lecie Szkoły Podstawowej nr 21

17.10.2011

15 października Szkoła Podstawowa nr 21 w Zabrzu obchodziła 100-lecie swojego istnienia. W związku z tym odbyły się uroczyste obchody jubileuszu, nad którym patronat honorowy objęli: Poseł na Sejm RP Krystyna Szumilas, Śląski Kurator Oświaty Stanisław Faber, Prezydent Miasta Zabrze Małgorzata Mańka – Szulik.

Gmach Szkoły Podstawowej Nr 21 w Zabrzu- Biskupicach został wybudowany w 1911 roku. Jako polska placówka funkcjonuje od 14 kwietnia 1945 roku. Pierwszym nauczycielem i kierownikiem szkoły został Antoni Grajpel. 14 kwietnia miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. 1 maja 1946 roku odbyła się uroczystość poświecenia i otwarcia pierwszej w Biskupicach biblioteki szkolnej. Pierwszy wpis do księgi inwentarza dokonano 5 stycznia 1947 roku. Najstarszą książką w bibliotece jest powieść pt. ,,Przypadki Robinsona Kruzoe” (1947r.). Obecnie biblioteka posiada ponad 6 tys. książek dla dzieci, młodzieży, nauczycieli i rodziców.

Ważnym wydarzeniem w dziejach szkoły było otrzymanie 12 kwietnia 1968 roku imienia pierwszego kosmonauty – Jurija Gagarina. Szkoła Podstawowa Nr 21 to szkoła z tradycjami. Od początku istnienia funkcjonowało na jej terenie wiele kół zainteresowań m.in. koło filatelistyczne, sportowe, szachowe, szkolne koło PCK, kółko teatralne, zespół taneczny, chór szkolny.
Obecnie dyrektorem szkoły jest mgr Jan Pająk.