Zabrze przestrzenią rozwoju

Zabrze dobrze wydaje pieniądze na inwestycje

14.10.2011

Miasto Zabrze otrzymało nagrodę za zajęcie I miejsca wśród miast na prawach powiatu w rankingu w zakresie wydatków inwestycyjnych przygotowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota".

Wyróżnienie zostało wręczone podczas odbywającego się w dniach 11-13 października w Warszawie IX Samorządowego Forum Kapitału i Finansów. Ranking stworzono na podstawie wydatków inwestycyjnych na infrastrukturę techniczną (transport, gospodarka, komunalna, gospodarka mieszkaniowa). Obliczając wskaźnik rankingu wzięto pod uwagę wydatki wyrażone w cenach stałych z 2010 roku, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, liczone jako średnia z trzech ostatnich lat (2008-2010). W kategorii miast na prawach powiatu Miasto Zabrze zajęło pierwsze miejsce. 

Przypomnijmy, że w tegorocznym budżecie samorząd przeznaczył aż 142 mln zł na inwestycje. Kolejne 41,5 mln zł wyniesie wysokość unijnej dotacji uzyskanej przez Urząd Miejski na stworzenie Europejskiego Ośrodka Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej. Jego największą atrakcją będzie Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna.