Wycieczka po wieżach szybowych

06.10.2011

Hans Poelzig był jednym z najwybitniejszych architektów niemieckich pierwszej połowy XX wieku. Wychował także wielką liczbę swych uczniów i następców, którzy świeżym spojrzeniem i nowoczesnym podejściem do architektury zrewolucjonizowali budownictwo. Wiele z tych innowacji wkroczyło także do architektury przemysłowej. Sam Poelzig zaprojektował niezwykle innowacyjną wieżę wyciągową szybu „Wiktor” kopalni Rymer w Rybniku-Niedobczycach, a związani z nim Fritz Schupp i Martin Kremmer zasłynęli z nowatorskich rozwiązań w górnictwie Zagłębia Ruhry.

W nawiązaniu do ich dzieł Muzeum Górnictwa Węglowego postanowiło zorganizować objazdową wycieczkę, na której można będzie podziwiać unikatowe obiekty tego typu wybudowane na terenie kopalń górnośląskich. Tu bowiem także działali wybitni architekci, a ich dzieła są nie tylko funkcjonalne, ale i niezwykle imponujące.

 

W programie zwiedzania przewidziano szyb „Gigant” dawnej KWK Pstrowski w Zabrzu, szyb „Krystyna” w Szombierkach, szyby dawnej KWK Polska w Świętochłowicach oraz znajdujący się w Chorzowie szyb „Prezydent”. Wycieczka zakończy się przy szybie „Carnall” Skansenu Górniczego „Królowa Luiza” w Zabrzu. Przewodnikiem po wszystkich obiektach będzie mgr Adam Frużyński. Całość poprzedzona będzie prezentacją multimedialną w budynku MGW poświęconą wyjątkowym wieżom szybowym górnośląskich kopalń.W trakcie zwiedzanie przeprowadzona będzie także z akcją zbierania podpisów na rzecz komunalizacji działki, na której stoją wieże szybowe dawnej KWK Polska w Świętochłowicach.

 

Wycieczka odbędzie się 22 października 2011 (sobota), start w Gmachu Muzeum (Zabrze, ul. 3 Maja 19) o godzinie 10:00. Koszt biletu wynosi 10 zł.

 

Zapisy na wycieczkę możliwe są drogą telefoniczną pod numerem 32 271-88-31, e-mailową zwiedzanie@muzeumgornictwa.pl bądź bezpośrednio w siedzibie MGW.

 

UWAGA: zapisy prowadzone będą tylko do dnia 17 października 2011. Ilość miejsc ograniczona! Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odwołania wycieczki w przypadku zgłoszenia się mniej niż 14 osób.

więcej informacji na: http://www.muzeumgornictwa.pl/index.php?id=534