Zabrze znaczącym ośrodkiem akademickim

03.10.2011

3 października odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Pierwszy wykład wygłosił Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego. W uroczystościach udział wzięła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Była to okazja do rozmowy z władzami uczelni na temat otwarcia w tzw. Kwartale Sztuki filii, w której kształcić się będą studenci m.in. na kierunku fotografia. Wszystko wskazuje na to, że uroczyste Gaudeamus Igitur zabrzmi tam już w przyszłym roku.

Zabrze – miasto turystyki przemysłowej – jest coraz atrakcyjniejszym dla studentów ośrodkiem akademickim w regionie. Swoje siedziby mają w naszym mieście Akdemia Wychowania Fizycznego, Wydział Lekarski Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Szkoła Wyższa im. Bodgana Jańskiego oraz Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. Zabrzański samorząd przykłada wielką wagę do współpracy z władzami tych uczelni oraz inwestowania w ich rozwój. Już w najbliższą środę, tj. 5 października, odbędzie się inauguracja nowego roku akademickiego w Wydziale Organizacji i Zarządzania w Zabrzu Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Uroczystość będzie połączona z oddaniem do użytku wyremontowanego budynku B, w którym niegdyś mieściły się koszary. Inwestycja ta przeprowadzona przez Urząd Miejski w Zabrzu kosztowała ponad 16 mln złotych. Samorząd pozyskał na ten cel dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie ponad 13,5 mln zł.