Urodziny Zabrza

03.10.2011

W dniach 1-2 października obchodziliśmy 89. rocznicę nadania praw miejskich Zabrzu.

Wielobarwny, rozbawiony tłum przy dźwiękach orkiestry górniczej przemaszerował w sobotę 1 października przez centrum miasta. W uroczystościach udział wzięli m.in. goście z miast partnerskich: Równe, Trnava, Essen, Rotherham oraz Lund, a także uczniowie zabrzańskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przedszkolaki, miłośnicy motorów i starych pojazdów, przedstawiciele samorządu oraz działających na terenie miasta stowarzyszeń i ognisk pracy pozaszkolnej. Kawalkadzie przewodził legendarny Skarbnik, którego kilkumetrowa postać została umieszczona na platformie. Przemarsz zakończył się w Parku im. Poległych Bohaterów w Zabrzu, gdzie na uczestników czekało mnóstwo atrakcji m.in. występy dzieci i młodzieży z Ognisk Pracy Pozaszkolnej i Młodzieżowych Domów Kultury z Zabrza, konkursy, niespodzianki, stoiska edukacyjno-kulturalne oraz kolorowe gigantyczne dmuchańce, karuzele. Gwiazdą wieczoru była Monika Brodka.

W skarbnikowym konkursie na najładniejsze przebranie zwyciężyli:
Witold Kupka (przedszkola), Wiktoria Kloppek (szkoła podstawowa), Bartosz Matyszczyk (gimnazja), Sebastian Nowak (szkoły ponadgimnazjalne), Agnieszka Kutela (osoba dorosła).

Niedzielny wieczór wypełnił tradycyjny koncert okolicznościowy w Domu Muzyki i Tańca.Tym razem była to Carmina Burana, czyli kantata sceniczna Carla Orffa oparta na średniowiecznym zbiorze pieśni. Wykonawcami świątecznego koncertu byli: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, chór Resonans con tutti przygotowany przez Marię Kroczek i Waldemara Gałązkę oraz solistów – Katarzynę Oleś-Blachę (sopran), Adama Sobierajskiego (tenor) i Macieja Bartczaka (baryton) oraz chór dziecięcy zabrzańskiej szkoły muzycznej pod kierunkiem Barbary Gajek-Kraski.

Jak co roku, podczas koncertu zostały wręczone Nagrody Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury. Oto laureaci:
Państwo Beata i Andrzej Dominiakowie, prof. Bogdan Król wykładowca ASP w Katowicach, ks. Prałat Józef Kusche, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.