XV Zabrzańskie Dni Muzyki Dawnej

29.09.2011

Zabrzańskie Dni Muzyki Dawnej odbywają się nieprzerwanie już od piętnastu lat. Dotychczasowe edycje festiwalu przyniosły szereg ciekawych spotkań koncertowych. Ciekawostką edycji roku 2000 był koncert zatytułowany: „Dźwięk, Rytm, Barwa, Kształt”, przeprowadzony w Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych. W czasie tego młodzi zabrzańscy plastycy przelewali na płótno swoje doznania estetyczne, słuchając muzyki dawnej. Najciekawsze propozycje minionych lat to: Turniej rycerski o Puchar Skarbnika w 705 rocznicę pojawienia się nazwy Zabrze w zapiskach historycznych, „Irlandzka muzyka dawna i niedawna”, „Renesans człowieczeństwa”, „Obrazy średniowiecza”, „Walki rycerskie – muzyka dawna – taniec”, „Jan Sebastian Bach i gitara elektryczna”, „Poszukiwanie korzeni muzycznych Zabrza”.
 

W czasie Festiwalu prowadzone były różnego typu warsztaty artystyczne. Do najciekawszych należały: „Od liry korbowej do gitary współczesnej”, „Od violi da gamba do skrzypiec elektronicznych”, „Od Średniowiecza do współczesności w psalmach”, „Warsztaty Tańców Dworskich”, prowadzone przez Romanę Angel z Krakowa, „Flet prosty w muzyce angielskiej przełomu wieków XVII i XVIII”, prowadzone przez Tomasza Dobrzańskiego z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, „Warsztaty gry na lutni”, „Przesłanie mistyczne muzyki Jana Sebastiana Bacha”, „Fortepian z czasów Chopina”.
Do szeregu znamienitych gości Festiwalu należeli: Kazimierz Pyzik wirtuoz wioli da gamba, Orkiestra Kameralna Art Musicae i Zespół Wokalny Cantus Floridus Akademii Muzycznej w Katowicach, Zespół Muzyki Dawnej Agere Gratias Antiqua z Uniwersytetu Śląskiego, założony przez Grażynę Klein-Jarasz, Zabrzański Chór Młodzieżowy Resonans con tutti im. N. Kroczka, Chór i orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. St. Moniuszki z Zabrza, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, Ensemble Mirosława Muzykanta wraz z solistami, Bractwo Rycerskie Grodu Zabrzańskiego i Chorągiew Ziemi Górnośląskiej, Zespół Barokowy im. G. Ph. Telemana, Warszawski Kwartet Puzonowy, Zespół Muzyki Irlandzkiej Duan, Zespół Muzyki Dawnej Rocal Fuza ze Świeradowa Zdroju i wiele innych.

 

XV Zabrzańskie Dni Muzyki Dawnej pod patronatem Prezydent Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki-Szuli.

8. 10. (sobota), godz. 17.00
KONCERT MUZYKI BAROKOWEJ
Wystąpią: Julita Mirosławska – sopran
Jerzy Żak – lutnia
oraz Zespół Muzyki Dawnej Allegro
Sala Koncertowa Filharmonii Zabrzańskiej
Bilety w cenie: 10 zł normalny, 5 zł szkolny
kasa Filharmonii Zabrzańskiej

9. 10. (niedziela), godz. 13.00
LITURGIA Z CHORAŁEM W ROCZNICĘ
KONSEKRACJI KOŚCIOŁA
Wystąpi Schola Nativitatis
Kościół p.w. św. Anny
Wstęp wolny

13. 10. (czwartek), godz. 11.00
ŚREDNIOWIECZNE REMINISCENCJE:
MUZYKA I ZWYCZAJE RYCERSKIE
Wystąpią: Zespół Allegro i Bractwo Grodu Zabrzańskiego
Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu
Bilety w cenie 5 zł – MOK

14. 10. (piątek), godz. 19.00
MUZYKA IRLANDZKA, SZKOCKA I ANGIELSKA
Wystąpią: Zespół „Brasy” i Zespół „Allegro”
Kościół Ewangelicki Pokoju
Bilety w cenie 10 zł – MOK i przed wejściem do kościoła

16. 10. (niedziela), godz. 17.00
RÓŻAŃCOWE REFLEKSJE MUZYCZNE
Wystąpią: Dagmara Świtacz – sopran
Grażyna Klein-Jarasz – sopran, lutnia
Mariusz Karpiński – kontratenor
Agnieszka Sikora – recytacja tekstów
Kościół p.w. św. Anny
Wstęp wolny