XV Zabrzańskie Dni Muzyki Dawnej

29.09.2011

Zabrzańskie Dni Muzyki Dawnej odbywają się nieprzerwanie już od piętnastu lat. Dotychczasowe edycje festiwalu przyniosły szereg ciekawych spotkań koncertowych. Ciekawostką edycji roku 2000 był koncert zatytułowany: „Dźwięk, Rytm, Barwa, Kształt”, przeprowadzony w Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych. W czasie tego młodzi zabrzańscy plastycy przelewali na płótno swoje doznania estetyczne, słuchając muzyki dawnej. Najciekawsze propozycje minionych lat to: Turniej rycerski o Puchar Skarbnika w 705 rocznicę pojawienia się nazwy Zabrze w zapiskach historycznych, „Irlandzka muzyka dawna i niedawna”, „Renesans człowieczeństwa”, „Obrazy średniowiecza”, „Walki rycerskie – muzyka dawna – taniec”, „Jan Sebastian Bach i gitara elektryczna”, „Poszukiwanie korzeni muzycznych Zabrza”.

W czasie Festiwalu prowadzone były różnego typu warsztaty artystyczne. Do najciekawszych należały: „Od liry korbowej do gitary współczesnej”, „Od violi da gamba do skrzypiec elektronicznych”, „Od Średniowiecza do współczesności w psalmach”, „Warsztaty Tańców Dworskich”, prowadzone przez Romanę Angel z Krakowa, „Flet prosty w muzyce angielskiej przełomu wieków XVII i XVIII”, prowadzone przez Tomasza Dobrzańskiego z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, „Warsztaty gry na lutni”, „Przesłanie mistyczne muzyki Jana Sebastiana Bacha”, „Fortepian z czasów Chopina”.
Do szeregu znamienitych gości Festiwalu należeli: Kazimierz Pyzik wirtuoz wioli da gamba, Orkiestra Kameralna Art Musicae i Zespół Wokalny Cantus Floridus Akademii Muzycznej w Katowicach, Zespół Muzyki Dawnej Agere Gratias Antiqua z Uniwersytetu Śląskiego, założony przez Grażynę Klein-Jarasz, Zabrzański Chór Młodzieżowy Resonans con tutti im. N. Kroczka, Chór i orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. St. Moniuszki z Zabrza, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, Ensemble Mirosława Muzykanta wraz z solistami, Bractwo Rycerskie Grodu Zabrzańskiego i Chorągiew Ziemi Górnośląskiej, Zespół Barokowy im. G. Ph. Telemana, Warszawski Kwartet Puzonowy, Zespół Muzyki Irlandzkiej Duan, Zespół Muzyki Dawnej Rocal Fuza ze Świeradowa Zdroju i wiele innych.

XV Zabrzańskie Dni Muzyki Dawnej pod patronatem Prezydent Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki-Szuli.

8. 10. (sobota), godz. 17.00

Bilety w cenie 5 zł – MOK

14. 10. (piątek), godz. 19.00
MUZYKA IRLANDZKA, SZKOCKA I ANGIELSKA