II Rowerowy Plener za nami

27.09.2011

25 września, przy pięknej pogodzie, odbyły się kolejne zawody rowerowe w Rokitnicy w rejonie Gajdzikowych Górek. W II Rowerowym Plenerze wzięło udział 175 zawodników, w tym 36 uczniów, 49 amatorów i 7 dzieci do 7 lat.
 

Impreza składała się z wyścigów: finału AZS MTB CUP, Dziecięcych Wyścigów Rowerowych, Mistrzostw Zabrza Uczniów w Kolarstwie Górskim 2011 oraz Amatorskich Mistrzostw w Kolarstwie Górskim Zabrze 2011. Na ścieżkach, drogach leśnych i polnych, w zielonym plenerze zaroiło się od kolarzy w różnym wieku, od kilkuletnich dzieci do 65 lat. Na dystansach 5,5 oraz 8 km ścigali się uczniowie oraz amatorzy o różnym poziomie wytrenowania, ale wszyscy z ambicjami wyruszyli na trasy, które były przygotowane dla każdego, bezpieczne i dobrze oznaczone.

Najszybciej trasę mini (5,5 km) przejechał Rafał Banaś, z dziewcząt Karolina Grelak. Odcinek MAXI (8 km) w najlepszym czasie przejechali: Magda Stolarczyk-Pawłowska spośród kobiet i Michał Ficek w kategorii męskiej. Po skończonej rywalizacji amatorów i uczniów uczestnicy mogli obserwować finał cyklu AZS MTB CUP 2011, w tym wyścig główny AZS elity kobiet na dystansie 19,2 km, który zakończył się zwycięstwem Aleksandry Dubiel przed Małgorzatą Rensz. W rywalizacji mężczyzn AZS-iaków na dystansie 28,8 km, wygrał Artur Miazga, wyprzedzając Pawła Króla. Kobiety i mężczyźni startowali na osobno przygotowanej, urozmaiconej terenowo pętli o długości 2,4 km, z szybkimi zjazdami i niewielkimi podjazdami oraz odcinkami technicznymi. Największy peleton w postaci 22 kolarzy wystartował w wyścigu open elita mężczyzn. Wygrał Szymon Sikora przed Adamem Zachurzokiem. Dla wielu zawodników było zaskakujące, że w Zabrzu, blisko centrum, poprowadzono ciekawą górską, niełatwą trasę. Po wyścigach, które przebiegały w godzinach 10.15-15.00 uroczyście zakończono rywalizację wręczeniem nagród i pucharów, a pośród wszystkich uczestników losowano dodatkowe nagrody.

Organizatorami II Rowerowego Pleneru Zabrze 2011 był Klub Sportowy AZS AWF Katowice wraz z Miastem Zabrze, przy wsparciu ze strony licznych sponsorów, z których w zabrzańskich zawodach głównymi byli: Galeria Zabrze i firma OBI. W uroczystym otwarciu i zakończeniu zabrzańskiej imprezy kolarskiej uczestniczyli wiceprezydenci Zabrza: Krzysztof Lewandowski i Jan Pawluch, którzy gratulowali i wręczali nagrody najlepszym tego dnia. Imprezie patronowała Prezydent Małgorzata Mańka-Szulik. Po raz drugi z rzędu Miasto Zabrze sprawdziło się jako odpowiednie miejsce do rywalizowania kolarzy górskich, a dzielnica Rokitnica powoli wyrabia sobie markę miejsca znanego z rekreacji i sportu z najwyższej półki w dyscyplinie kolarstwa górskiego.

Warto nadmienić, że w sobotę dzień wcześniej mieszkańcy tej dzielnicy licznie uczestniczyli w III Rajdzie Rowerowym zakończonym piknikiem na stadionie MOSiR-Sparta Zabrze. Tak więc cały weekend w tej dzielnicy tętnił rekreacją i sportem na rowerach.
Wyniki zawodów można znaleźć na stronie (www.datasport.pl w zakładce „wyniki on-line”).