Spotkanie czwartkowe

26.09.2011

Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza na kolejne "Spotkanie czwartkowe", które odbędzie się 29 września o godz. 17.30 w sali kawiarnianej Domu Muzyki i Tańca.

Tematem spotkania będą "Różne oblicza modernizmu" w ramach którego zaplanowano pokaz otwarty filmu "Porwanie Europy" oraz spotkanie z jego reżyserką Jadwigą Kocur, od lat pasjonująca się architekturą i okresem dwudziestolecia międzywojennego, autorką m.in. "Dwugłowego Smoka", filmu o architekturze modernistycznej Górnego Śląska.
"Porwanie Europy" to 40-minutowy, nowocześnie zrealizowany film dokumentalny, ukazujący przez pryzmat historii, fenomen Warszawy okresu dwudziestolecia międzywojennego. Miasta, które jak w soczewce skupiało w sobie wszystko, co Europa wygrała w roku 1918 i przegrała w roku 1939. Ciekawe, unikatowe materiały archiwalne dynamicznie połączono z animacją i wizualizacjami komputerowymi. Na potrzeby filmu przygotowano rekonstrukcje najważniejszych projektów architektonicznych ówczesnej stolicy, m.in. Reprezentacyjnej Dzielnicy Marszałka Piłsudskiego, Świątyni Opatrzności Bożej, Placu Piłsudskiego, Terenów Wystawy Powszechnej czy Dworca Centralnego. Film został zrealizowany przy pomocy dwóch kamer z zastosowaniem różnych technik operatorskich.