Dzień Nauki w Zabrzu

16.09.2011

16 września o godz. 10.00 w Parku im. Poległych Bohaterów w Zabrzu rozpoczął się „VII Dzień Nauki”, plenerowa impreza, podczas której blisko 40 wystawców, szkoły, uczelnie wyższe, instytuty naukowe, a także placówki kultury prezentują swoją ofertę i osiągnięcia. Organizatorami imprezy są: Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii, Urząd Miejski oraz Centrum Kształcenia Praktycznego w Zabrzu.

Głównym celem imprezy jest wypromowanie w sposób niekonwencjonalny, przystępny i ciekawy nauki, z którą spotykamy się w życiu codziennym. Publiczność liczyć może na warsztaty, ćwiczenia, pokazy, eksperymenty i prezentacje. Jej udział w wydarzeniu ma charakter interaktywny – można dotknąć, spróbować, uczestniczyć osobiście w szeregu atrakcji prezentowanych na stoiskach poszczególnych wystawców.

Inicjator imprezy, czyli Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii, wzorem lat ubiegłych, ma w Dniu nauki własne stoisko, a na nim m.in. ciekawostki z zakresu robotyki medycznej, jak choćby przenośny robot Robin Heart Junior, który jest demonstracyjnym przykładem zasad działania oraz reguł konstruowania robotów chirurgicznych, nad którymi prace trwają już 10 lat. Na specjalnym modelu fizycznym zaprezentowano też pracę mechanicznych pomp wspomagania serca i opowiemy komu i w jakich wypadkach mogą one pomóc.

Jak co roku "Dzień Nauki" kierowany jest głównie do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich, choć pozostali mieszkańcy Zabrza i okolic zainteresowani niekonwencjonalną prezentacją zagadnień naukowych, technicznych i kulturalnych znajdą tu również wiele ciekawych atrakcji.
Pod hasłem; „polimery to nasza przyszłość”, Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN z Zabrza prezentuje zaskakujące, oryginalne i efektowne doświadczenia chemiczne związane z wytwarzaniem sztucznej mgły, czy wybuchem wulkanów.
Ciekawym wydarzeniem jest na pewno pokaz gry na skrzypcach i wiolonczeli w wykonaniu uczniów Centrum Artystycznego „Mały artysta”, które uczy gry na instrumentach innowacyjnym sposobem zwanym „Metodą Suzuki”.