Inauguracja budowy nowego stadionu

15.09.2011

W obecności wielu zaproszonych gości, w tym znakomitych przed laty piłkarzy Górnika, w środowe południe na stadionie im. Ernesta Pohla w Zabrzu podpisano akt erekcyjny i efektownie rozpoczęto budowę nowego obiektu. Za 20 miesięcy gotowe mają być 3 trybuny, które pomieszczą ponad 20 tysięcy widzów.

W uroczystej ceremonii wbicia tzw. pierwszej łopaty wzięli udział: władze miasta Zabrze w osobach pani prezydent Małgorzaty Mańki-Szulik i wiceprezydenta Krzysztofa Lewandowskiego, prezes Allianz Polska S.A. Paweł Dangel, wiceprezes Górnik Zabrze S.S.A. Krzysztof Grabowski, prezes Stadion w Zabrzu Sp. z o.o. Tadeusz Dębicki, prezes Polimex-Mostostal S.A. Konrad Jaskóła oraz prezes GMT Sp. z o.o. (wykonawca projektu stadionu) Tomasz Pilch. W ich obecności podpisany został akt erekcyjny, który został również poświęcony przez kapelana zabrzańskiego klubu ks. Bogdana Redera i po zabezpieczeniu w specjalnej kapsule, zostanie umieszczony w fundamentach nowego obiektu.

Wydarzenia z wysokości murawy obserwowały byłe gwiazdy Górnika: Stanisław Oślizło, Hubert Kostka, Erwin Wilczek, Jan Kowalski, Zygmunt Anczok, Henryk Latocha i Stefan Floreński. Oni świętowali także 50. rocznicę debiutu Górnika w europejskich pucharach, czyli spotkania z angielskim Tottenhamem Hotspur z 1961 roku. Z kolei na trybunach zasiedli kibice 14-krotnego mistrza Polski, którzy już nie mogą się doczekać ceremonii otwarcia nowego stadionu. Stanie się to, jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, za 20 miesięcy. Na razie, tylko symbolicznie, koparka rozebrała betonowy fragment trybuny pod zegarem. Śmiało można powiedzieć, że inwestycja ruszyła z hukiem. Sygnał do rozpoczęcia robót budowlanych dało bowiem wystrzałem z działa zabrzańskie Bractwo Kurkowe.

-Jestem wzruszona. Choć w poprzedniej kadencji byliśmy świadkami większych i droższych inwestycji w naszym mieście, to budowa nowego stadionu im. Ernesta Pohla jest chyba najbliższa sercu wielu mieszkańców. Dotychczasowy obiekt, mimo że powstał 70 lat temu, był piękny dzięki temu, że grali tu wspaniali piłkarze na wysokim poziomie. Teraz budujemy nowy stadion, by Górnik wrócił na sportowy szczyt. Czekaliśmy na ten moment bardzo długo. Przed nami 20 trudnych miesięcy, w trakcie których Górnik musi się piąć do góry – podkreśliła Małgorzata Mańka-Szulik prezydent Zabrza.

-Dziękuję pani prezydent i jej zespołowi, że doprowadzili sprawę budowy nowego stadionu do dnia dzisiejszego. Allianz Polska wspiera Górnika, jak najlepiej tylko potrafi, od maja 2007 roku. Liczę na to, że dzięki tej inwestycji, Górnik odbuduje się na tyle, że będzie stolicą piłki nie tylko na Śląsku, ale w całej Polsce – powiedział Paweł Dangel prezes Allianz Polska

-Gwarancją, że wykonamy zadanie rzetelnie i w terminie jest fakt, że sprzedajemy usług za 5 miliardów rocznie, a wspomniany stadion wykonamy za około 200 milionów złotych. Nie będzie to nasz pierwszy stadion, bo cała ekipa przeniesie się tutaj z Gliwic, gdzie właśnie skończyliśmy obiekt Piasta. Naszą perełką jest stadion Legii Warszawa. Wiem, że projekt stadionu Górnika też jest bardzo ciekawy i mam nadzieję, że przypadnie do gustu kibicom. Termin 20 miesięcy jest krótki, a trzeba pamiętać, że czekają nas dwie zimy. Chciałbym, żeby w trakcie drugiej zimy prace były prowadzone już tylko wewnątrz trybun- podsumował Konrad Jaskóła z Polimex-Mostostal.

-Mam głębokie przekonanie, że nowy stadion będzie areną wielkich sukcesów i kontynuacją wspaniałej historii naszego klubu. Buduj się stadionie szczęśliwie i w terminie- zaznaczył Krzysztof Grabowski wiceprezes Górnika Zabrze