Zabrze przestrzenią rozwoju

Na tropie „ROBA”

13.09.2011

Najpierw były miejskie, teraz czas na metropolitalną. Chodzi o coraz bardziej popularne gry miejskie. Metropolia „Silesia” organizuje I Metropolitalną Grę Miejską „ Na tropie Roba”. – To niepowtarzalna okazja do poznania lub przypomnienia interesujących i ważnych miejsc związanych z kulturą, nauką i życiem społecznym całej Metropolii „Silesia” – podkreśla przewodniczący Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, Dawid Kostempski.

I Metropolitalna Gra Miejska jest oparta na wątku fabularnym, którego treść i główne założenia realizacyjne uczestnicy będą poznawać w dniu startu do każdego etapu o godz. 10.00. Jego fragmenty będzie można znaleźć w regionalnych mediach, materiałach promocyjnych oraz na stronie internetowej portalu www.pelniakultury.pl. Cała zabawa polegać będzie na poszukiwaniu humanoidalnego robota ROBA, który wymknął się spod kontroli właściciela profesora Andrzeja Rawy.

Profesor wraz z robotem ROBEM przybyli do Metropolii „Silesia” na zaproszenie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego w związku z planowanymi obchodami szeregu rocznic ważnych dla metropolii. Najważniejsza z nich to 100 rocznica urodzin pisarza Alfreda Szklarskiego, autora „Tomków” oraz kryminału dla młodzieży „Sobowtór prof. Rawy”.

Niestety po tygodniowym pobycie w Metropolii „Silesia” ROB ruszył w nieznanym kierunku i ślad po nim zaginął. Profesor Andrzej Rawa zwraca się do uczestników gry o pomoc w poszukiwaniach. Pod uwagę brany jest również wątek kradzieży ROBA. Na szczęście ma on zainstalowany, specjalnie napisany przez prof. Rawę, program na czas pobytu na Śląsku. Zapisano w nim całą trasę spotkań ROBA i profesora Rawy w 14 miastach Metropolii „Silesia”. ROB na pewno jest w jednym z tych miejsc, w jednym z miast. Uczestnicy gry muszą go odnaleźć. Po drodze poznają szereg ważnych i istotnych dla Metropolii Silesia miejsc.

Rejestracja uczestników I Metropolitalnej Gry Miejskiej już ruszyła. Można zgłaszać się do całej gry lub poszczególnych jej etapów. W grze mogą uczestniczyć wszyscy, którzy lubią tego typu zabawy.

Wystarczy tylko stworzyć drużynę, która będzie miała lidera i zastępcę. Jedyne ograniczenie dotyczy lidera drużyny. Musi to być osoba pełnoletnia. I Metropolitalna Gra Miejska będzie trwać przez cały październik. Pierwsze dwa etapy / 1 – 2.10.2011 / będą rozgrywane w Katowicach, Chorzowie
i Świętochłowicach / I etap/ oraz w Bytomiu i Piekarach Śląskich / II etap /. W drugim weekendzie października uczestników gry będzie można spotkać w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu i Jaworznie / III etap /, natomiast 15 października ROB będzie poszukiwany w Rudzie Śląskiej, Zabrzu i Gliwicach / IV etap /. V etap gry obejmuje będzie rozgrywany w Siemianowicach Śląskich i Mysłowicach. Wielki finał I Metropolitalnej Gry Miejskiej przewidziany jest w sobotę 22 października w Katowicach. Szczegółowy program imprezy można znaleźć na stronie internetowej www.pelniakultury.pl.

Gry miejskie są coraz bardziej popularne. W ostatni weekend w Sosnowcu już po raz III zorganizowano grę miejską „ Sosnowiec gra”. W sobotni poranek kilkadziesiąt osób wędrowało ścieżkami zagórskiego lasu, tropem bunkrów i śladów przemysłowej działalności miasta. Jednak największą atrakcją było wieczorne zwiedzanie pałacu Dietla. Organizatorzy musieli zmieniać wcześniejsze plany, po to by wszyscy chętni mogli zobaczyć pałac. Z kolei w niedzielę uczestnicy gry sprawdzali swoja sprawność fizyczną. Ćwiczyli frisbee i tenisa, a nawet sprawdzali swoje umiejętności piłkarskie pod okiem zawodników Zagłębia Sosnowiec.

Gra miejska to mieszanka gier fabularnych, internetowych i harcerskich podchodów. Dzieje się zawsze w czasie rzeczywistym, planszą jest nieustannie zmieniająca się przestrzeń miasta, a pionkami gracze, którym zadaniem jest wypełnić powierzoną im misję. Uczestnicy muszą kojarzyć miejsca, fakty, błyskawicznie rozwiązywać zagadki, a przede wszystkim walczyć z czasem, zawsze z góry określonym. Wygrywa ten, kto pierwszy wykona zadanie lub zdobędzie najwięcej punktów.