Antologia Poezji Dziecięcej w MOK-u

07.09.2011

19 września 2011 r. po raz ósmy zostanie zorganizowany Wernisaż Poetycki z okazji wydania VIII tomu Antologii Poezji Dziecięcej. Udział w uroczystości potwierdził recenzent VIII tomu antologii- Kazimierz Kutz, wybitny reżyser, eseista, publicysta i polityk.

Organizatorem jest Szkoła Podstawowa Nr 30 w Zabrzu, która organizuje Wojewódzki Konkurs Poetycki dla szkół podstawowych i gimnazjów pod patronatem Prezydenta Miasta Zabrza, Marszałka Województwa Śląskiego oraz Śląskiego Kuratora Oświaty. Współorganizatorem konkursu jest Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach. Wernisaż odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu 19 wrzesnia o godzinie 12.00.
Co roku w konkursie poetyckim bierze udział około 100 szkół z całego województwa. Swoje wiersze nadsyłają uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z wielu śląskich miast: Bytomia, Chorzowa, Częstochowy, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Jastrzębia Zdroju, Jaworzna, Katowic, Piekar Śląskich, Rybnika, Siemianowic Śląskich, Sosnowca, Tarnowskich Gór, Tychów, Zabrza, Żor. Spośród około 1500 nadesłanych wierszy organizatorzy i jurorzy wyłonili „złotą setkę” najpiękniejszych tekstów poetyckich.
Każdy tom opatrzony jest recenzją znanych i wybitnych osobistości ze świata kultury i sztuki. Wśród recenzentów poprzednich tomików znaleźli się: Jan Miodek, Anna Dymna, Krystyna Janda, Jerzy Stuhr, Danuta Stenka, Piotr Fronczewski oraz Wanda Chotomska. W tym roku recenzentem VIII tomu jest Kazimierz Kutz.
Autorzy – laureaci konkursu, których wiersze znalazły się w VIII tomie antologii, otrzymają tomiki z własnym utworem poetyckim. Dodatkową atrakcją dla młodych poetów jest szansa otrzymania indywidualnych nagród za najpiękniejszy wiersz. Indywidualne nagrody przydziela aktor i poeta Zbigniew Stryj. Są one przyznawane w 3 kategoriach wiekowych: klasy 1-3 szkoły podstawowej, klasy 4-6 szkoły podstawowej oraz klasy gimnazjalne. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników poezji i twórczości dziecięcej. Wernisaż Poetycki, który jest podsumowaniem wojewódzkiego konkursu poetyckiego odbędzie się 19 września 2011 roku o godzinie 12.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu.