Zabrzańscy hejnaliści w Lublinie

17.08.2011

15 sierpnia jak co roku w Lublinie odbył się XVIII Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich, podczas którego można było usłyszeć oficjalne sygnały muzyczne 28 miast.

Zazwyczaj żeby posłuchać na żywo hejnału miasta, trzeba tam pojechać. Najlepiej na godz. 12, bo w większości miejscowości sygnały grane są tylko raz – w południe, dlatego właśnie impreza ta jest tak popularna.

Na przeglądzie oprócz Zabrza, które reprezentowali Bartłomiej Marek oraz Marek Szulik rozbrzmiewały sygnały wielu innych popularnych polskich miejscowości – m.in. Kalisza, Poznania, Częstochowy, Malborka, Płocka, Włocławka, Chorzowa, Łodzi, Rzeszowa, Szczecina, Torunia, Sandomierza, Opola i Wąchocka. Były grane hejnały miast województwa lubelskiego – m.in. Zamościa, Chełma, Łęcznej, Lubartowa, Krasnegostawu i Puław. Pojawiały się również oficjalne melodie mało znanych na Lubelszczyźnie miejscowości jak pomorski Skórcz, wielkopolski Kórnik, kujawsko-pomorskie Chełmno, wielkopolski Zbąszyń, łódzkie Radomsko, wielkopolski Ostrzeszów i lubuska Wschowa.