Uczciliśmy pamięć Powstańców Śląskich

16.08.2011

Jak co roku, 15 sierpnia w Kończycach, odbyły się uroczystości upamiętniające Powstania Śląskie.

Pierwszym punktem była uroczysta Msza Św. w Kościele p.w. Bożego Ciała. Następnie odbył się Apel Poległych pod Pomnikiem Powstańców Śląskich. W imieniu władz miasta głos zabrał zastępca prezydenta miasta Krzysztof Lewandowski. Kwiaty złożyli przedstawiciele Urzędu Miejskiego, radni Rady Miejskiej, parlamentarzyści, Rada Dzielnicy Kończyce oraz przedstawiciele zabrzańskich instytucji i organizacji. Tradycyjnie również przygotowano biesiadę śląską, która odbyła się na terenie Dzielnicowego Ośrodka Kultury. Tam wystąpiła m.in. Orkiestra Górnicza pod batutą Henryka Mandrysza, zespół B.A.R. i DJ Jaro.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa rysunków Józefa Jonika „Wizerunek historyczny Zabrza – parki, kąpieliska i kanał sztolniowy”. Uroczystości zorganizował Komitet Obchodów Rocznicy Powstań Śląskich przy parafii Bożego Ciała w Zabrzu-Kończycach „Pamięć i Tożsamość”, Urząd Miejski w Zabrzu oraz Miejski Ośrodek Kultury-Filia Dzielnicowy Ośrodek Kultury w Zabrzu-Kończycach.