13. Masa Krytyczna za nami

16.08.2011

12 sierpnia ulice naszego miasta opanowała liczna grupa rowerzystów, uczestników 13. Zabrzańskiej Masy Krytycznej. Patronat nad imprezą objęła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Rowerzyści wystartowali z placu Wolności, z kolei metę przygotowano na terenie Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido. Tam kilka słów do uczestników Masy Krytycznej skierowała sekretarz miasta Ewa Weber i główny inżynier miasta Grzegorz Janecki, który był zaangażowany w tworzenie tras. Następnie rowerzyści otrzymali nowe wydawnictwo, które zawiera informacje na temat Zabrzańskiego Szlaku Rowerowego, a także informator na temat najważniejszych atrakcji w mieście.

Szlak prowadzi przez urokliwe tereny zielone, wzdłuż wielu pomników przyrody, atrakcji turystycznych i miejsc rekreacji Miasta Zabrze. Jego długość wynosi prawie 60 km, z czego ok. 30 km to drogi asfaltowe i utwardzone, blisko 20 km to drogi szutrowe, ok 10 km to urokliwe ścieżki leśne i drogi polne. Szlak został w pełni oznakowany i wiedzie przez większość dzielnic naszego miasta. Na trasie znajduje się kilka punktów gdzie rowerzyści mogą odpocząć. Ścieżki łącza się ze ścieżakmi miast ościennych.