XI Szczyt Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego

24.05.2011

W dniach 21-27 sierpnia w Gravelines we Francji odbędzie się XI Szczyt Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego. Młodzi ludzie z Województwa Śląskiego, Północnej Nadrenii-Westfalii oraz Nord-Pas de Calais będą mieli okazję spotkać się z rówieśnikami z krajów Regionalnego Trójkąta Weimarskiego: Polski, Niemiec i Francji. Koordynatorem tegorocznej edycji Szczytu ze strony polskiej jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Regionalny Trójkąt Weimarski to trójstronne porozumienie między regionami: Województwem Śląskim, Północną Nadrenią-Westfalią w Niemczech oraz Nord-Pas-de-Calais we Francji, mające na celu wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego oraz rozwój społeczno-gospodarczy i współpracę rzeczonych regionów. Celem odbywających się co roku spotkań Szczytu Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego jest umożliwienie młodym ludziom spotkania z rówieśnikami z krajów Trójkąta, wymiany doświadczeń, a tym samym wzmocnienie postaw dialogu i współpracy młodego pokolenia. W każdym spotkaniu biorą udział 15-osobowe grupy młodych ludzi – uczących się, studiujących, pracujących i poszukujących pracy – z Francji, Niemiec i Polski, którzy mają za sobą pierwsze doświadczenia w działalności na rzecz lokalnej i regionalnej społeczności i są zainteresowani problematyką europejską.

Do udziału w tegorocznym Szczycie Młodzieży zapraszamy serdecznie młode osoby z województwa śląskiego, w wieku 17-23 lat, które są zainteresowane problematyką europejską i działają na rzecz lokalnej społeczności. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę http://haus.pl/pl/opis/20110517_b.html na której znajdują się szczegółowe informacje o projekcie oraz o zasadach przyjęcia, w tym formularz zgłoszeniowy. Na zgłoszenia czekamy do 12 czerwca.

Dzięki udziałowi w Szczycie Młodzieży, który w tym roku poświęcony jest energii dla przyszłości, młodzi ludzie z Województwa Śląskiego oraz z pozostałych regionów, będą mieli okazję doświadczyć pozytywnej roli wielokulturowego spotkania, wymiany własnych spostrzeżeń związanych z tematem Szczytu. Podejmowana podczas tegorocznego spotkania tematyka może stanowić istotny punkt w uświadamianiu młodym ludziom, jak ważne w przyszłości są dla państw Unii Europejskiej odnawialne źródła energii oraz jak najlepiej wykorzystać te źródła, tak aby w jak najmniejszym stopniu ucierpiało na tym środowisko.

Szczyt Młodzieży Regionalnego Trójkąta Weimarskiego jest organizowany dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.