Nocne zwiedzanie muzeów

16.05.2011

Tegoroczna Noc Muzeów w Zabrzu wyglądała niezwykle interesująco. Dla gości przygotowano liczne atrakcje.

Tysiące chętnych zebrało się pod szybem Zabytkowej Kopalni Guido, gdzie do późnych godzin nocnych trwała iluminacja świetlna. Na poziomie 320 można było zobaczyć filmy prezentujące lata 20. w Stanach Zjednoczonych, manekina zebry podwieszonego pod stropem oraz klasyczne kreskówki przy akompaniamencie kapeli jazzowej.

– Z przyjemnością przemieszczam się po ulicach naszego miasta i wszędzie widzę nie tylko mieszkańców, ale także gości. Przez wiele lat przyzwyczailiście nas do tego, że podczas tej wyjątkowej nocy możemy przeżyć wspólnie wiele atrakcji – mówiła Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.
Noc w Galerii Cafe Silesia odbyła się pod hasłem „Afryka na 6!”. Impreza został otwarta przez Prezydent Zabrza oraz Ambasador Nigerii Asalinę Raymond Mamuno. Zwiedzający podziwiali bogatą ekspozycję wyrobów artystycznych, obrzędowych, biżuterię wykonaną z niecodziennych materiałów, a także uczyli się układać turbany na głowie. Podawano afrykańskie dania oraz napoje. Całość uzupełniła ekspozycja fotograficzna i malarska z Afryki. W kinie Roma odbyły się koncerty zespołów Afro – Polska oraz K.C Nwokoye w klimacie melancholijnej muzyki soul.

W Muzeum Górnictwa Węglowego można było przeprowadzać ciekawe eksperymenty naukowe, wziąć udział w warsztatach czerpania papieru i pisania atramentem sympatycznym, zagrać w gry planszowe i zręcznościowe z dawnych wieków. Ponadto nastąpiło otwarcie wystawy „Jan Paweł II na znakach pocztowych świata” z kolekcji Andrzeja Nowaka, a o północy rozpoczęło się przedstawienie teatralne aktorów Teatru Nowego „Tajemne że aż strach”.

Skansen Górniczy Królowa Luiza umożliwił nocne obserwacje wejściem na wieżę widokową, odbył się m.in. pokaz i warsztaty chodzenia po ogniu, a także pokaz pracy maszyny parowej.