KONFERENCJA NA TEMAT ZRÓWNOWAŻONEGO PLANOWANIA MIAST

05.05.2011

5 maja w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się konferencja na temat zrównoważonego planowania miast, czyli "SymbioCity – Budowa przyjaznego dla środowiska i atrakcyjnego dla ludzi miasta zrównoważonego rozwoju z efektywną produkcją energii i ekonomicznym wykorzystaniem energii".

W konferencji udział wzięli Karol XVI Gustaw, Król Szwecji, Minister Przedsiębiorczości i Energii Królestwa Szwecji, Maud Olofsson, Wicepremier i Minister Gospodarki RP, Waldemar Pawlak oraz Minister Środowiska, profesor Andrzej Kraszewski. Do udziału w konferencji zaproszono prezydentów dwudziestu miast, w tym Prezydent Miasta Zabrze Małgorzatę Mańkę-Szulik.

SymbioCity to wykorzystywana na całym świecie szwedzka koncepcja, promująca całościowe i zrównoważone planowanie przestrzeni miejskiej. Głównymi elementami koncepcji są identyfikacja synergii pomiędzy różnymi miejskimi systemami i opracowanie zintegrowanych rozwiązań systemowych, jak np.:
– modele zamkniętego obiegu dla powiązanych ze sobą systemów wodno-kanalizacyjnych, energetycznych i gospodarki odpadami;

– zintegrowane planowanie krajobrazu, zabudowy i systemu komunikacji;

– koordynacja planowania energooszczędnej zabudowy, mikroklimatu i dostaw energii odnawialnej;

– skoordynowane planowanie terenów mieszkaniowych, usług i miejsc pracy.

 

Zaangażowanie w proekologiczne rozwiązania oraz konsekwentnie realizowana polityka środowiskowa to od lat produkt eksportowy Szwecji. Prezentowany, podczas wizyty królewskiej, projekt ekologicznego miasta to pierwsze tak kompleksowe przedsięwzięcie, łączące nowatorskie rozwiązania z zakresu gospodarki odpadami, efektywności energetycznej oraz zrównoważonego rozwoju na terenie Sztokholmu.

Organizatorem spotkania była Ambasada Szwecji.