Włosi odwiedzili przyjaciół z Zabrza

28.04.2011

Po raz kolejny Zespół Szkół nr 17 w Zabrzu gościł 45 osobową grupę włoskich uczniów. Młodzież z Rovereto przyjechała na tygodniowe warsztaty szkoleniowe turystyczno-hotelarsko-plastyczne.
 

Goście z Włoch obejrzeli siedzibę szkoły przy ul. Piłsudskiego 58 oraz wzięli udział w zaaranżowanej lekcji j. angielskiego i konferencji dotyczącej porównania systemów edukacyjnych polskiego i włoskiego, później zwiedzali Zabrze z maksymą „Miejsca których nie można przegapić, miejsca z których możemy być dumni”, wycieczkę zakończyli w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido. Następnego dnia uczestnicy warsztatów przybyli na uroczystości otwarcia III Międzynarodowych Targów Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej, które właśnie odbywały się w Zabrzu, po czym udali się na warsztaty plastyczne „Zaczepy czasu”, koordynowane przez Lecha Poeche – nauczyciela Liceum Plastycznego. Po kolacji polscy i włoscy hotelarze pokazali swój kunszt i dekorowali stoły pod hasłem „Stół pięknie nakryty”, z kolei grupa turystów kształcąca się w specjalności animator czasu wolnego przygotowała dla wszystkich wesołe animacje wieczorne. Kolejny dzień okazał się równie pracowity, polscy i włoscy turyści działali na III Międzynarodowych Targach Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej. „Młodzież z klas turystycznych ZS nr 17 od pierwszej edycji Międzynarodowych Targów Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej jest zaangażowana w obsługę recepcyjną i obsługę stoisk wystawców, a dyrekcja szkoły ściśle współpracuje z Wydziałem Promocji Miasta Zabrze podczas przygotowywania tych targów, praktyczna nauka zawodu dla naszych uczniów jest najważniejsza” – tak powiedziała Jolanta Kwiatkowska vice dyrektor ZS Nr 17. Wieczorem nadszedł czas na ucztę dla podniebienia, odbyła się degustacja śląskich, włoskich oraz kurpiowskich potraw które przyrządzili uczniowie biorący udział w warsztatach, a wszystko to w strojach i przy regionalnej muzyce. Ostatni dzień szkolenia młodzież spędziła bardzo aktywnie nad jeziorem w Czechowicach, gdzie poddała się urokowi sportów wodnych – wakeboardowi, paddlingowi, przejażdżkom na skuterze wodnym, potem jeszcze grill i jazda konna. Podsumowaniem dynamicznego i bardzo kreatywnego tygodnia była wystawa powarsztatowa pokazująca efekty pracy rysunkowo-rzeźbiarskiej młodzieży przygotowana w surowych murach Demexu, na którą zaproszono wszystkich uczestników międzynarodowych warsztatów, władze miasta Zabrze oraz rodziców uczniów Zespołu Szkół Nr 17 i Zespołu Szkół Nr 18.
Przy okazji warsztatów zaproszeni goście z Włoch Franco Frisingelli – asesor sportu i projektów unijnych "miasta partnerskie" z ramienia miasta Rovereto i Komprensorium Vallagarina, Gianpiero Lui – viceprezes izby handlowej miasta Rovereto i redaktor gazety Alto Adige, Maurizio Enea – koordynator projektów europejskich ze szkoły Don Milani, Janusz Semborowski – inicjator i koordynator projektów turystyczno-sportowych z Polską, mieli możliwość specjalnego spotkania z władzami miasta Zabrze, na którym omówiono dalszą współpracę z Zespołem Szkół Nr 17 jak i z samym Zabrzem oraz plan zacieśnienia i rozwoju współdziałania w przyszłości. Adam Szołtysek koordynator wymiany i praktyk międzynarodowych w ZS Nr 17 uważa, że należy umożliwić uczniom wyjście do świata, zapewnić kształcenie na najwyższym poziomie bo przecież The future is a Big place.