Powstanie nowy basen

31.03.2011

31 marca w Urzędzie Miejskim w Zabrzu odbyła się konferencja prasowa nt. budowy nowego basenu. Będzie on zlokalizowany przy skrzyżowaniu Al. W. Korfantego z ul. G. Bruno.

W konferencji udział wzięli prezydent Miasta Zabrze Małgorzata Mańka-Szulik, zastępca prezydenta Miasta Zabrze Krzysztof Lewandowski, dyrektor Miejskiego Zakładu Kąpielowego Agnieszka Bober, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego w Zabrzu Kazimierz Ladziński i Główny Inżynier Miasta Grzegorz Janecki. 
Szczegóły na temat nowej inwestycji przedstawiła Dyrektor MZK Agnieszka Bober. Projekt zakłada budowę hali basenowej w której wydzielono strefy: sportową z basenem sportowym o wymiarach 25×16 m oraz halę basenu rekreacyjnego z wieloma atrakcjami wodnymi m.in. dziką rzeką, leżankami z masażami poziomymi i pionowymi, ławeczkami, gejzerem powietrznym oraz grotą sztucznej fali. Niecka rekreacyjna będzie posiadać również jeden tor do nauki pływania, oddzielany czasowo od pozostałej części basenu liną torową. Powstaną również dwa baseny jaccuzi oraz brodzik dla dzieci. Z hali basenu rekreacyjnego dostępny będzie aneks z basenem hamownym oraz wieżą zjeżdżalni, co umożliwia wydzielenie funkcjonalne zjeżdżalni od hali basenowej. Przy pływalni powstanie parking na 132 samochody, w tym 6 dla osób niepełnosprawnych, 4 miejsca dla autobusów oraz 27 miejsc dla rowerów. Na parterze zaprojektowano pomieszczenia odnowy biologicznej SPA – znajdą się tam m.in. dwie sauny suche, parowa, bicze wodne, misy do moczenia stóp, podgrzewane siedziska, basenik schładzający z zimną wodą, natryski oraz aneks wypoczynkowy.
Przy wejściu zaprojektowano punkt obsługi oraz solarium stojące. Z odnowy biologicznej zaprojektowano wyjście na zewnętrzny obudowany taras. Z hali basenowej istnieje możliwość wyjścia na taras wypoczynkowy. Oba tarasy przylegają do siebie ale oddzielone są przesłoną. W holu wejściowym zaprojektowano klatkę schodową prowadzącą na piętro budynku, gdzie zlokalizowano pomieszczenia administracji, toalety ogólnodostępne, pomieszczenia zespołu fitness z siłownią oraz szatnie. Z kolei na piętrze zaprojektowano również zespół małej gastronomii z barem z widokiem na halę basenową. 
– Bardzo się cieszę, że ogłosiliśmy przetarg na budowę nowego basenu, gdyż jest on potrzebny mieszkańcom – powiedziała prezydent Miasta Małgorzata Mańka-Szulik. – Nie oznacza to, że zapominamy o Miejskim Zakładzie Kąpielowym. Niedawno otrzymaliśmy dodatkowe fundusze unijne na jego termomodernizację.