Dni Papieskie rozpoczęte

28.03.2011

26 marca w Teatrze Nowym w Zabrzu odbył się wyjątkowy koncert Chóru "Kinjo Gakuin Glee Club" z Japonii oraz Chóru "Resonans Con Tutti" z Zabrza. W ten sposób rozpoczęte zostały obchody Dni Papieskich w naszym mieście.
 

Choć tytuł koncertu brzmiał "Jest taki rodzaj szczęścia", to z uwagi na gości z Japonii uczestnicy minutą ciszy uczcili pamięć ofiar trzęsienia ziemi i tsunami. Różnorodny repertuar oraz wyjątkowe wykonania sprawiły, że uśmiech wielokrotnie pojawiał się na twarzach gości. Punktem kulminacyjnym było wykonanie przez zabrzańskich chórzystów pieśni po japońsku, na co chórzystki z Japonii odpowiedziały śpiewając w naszym języku. Prezydent Małgorzata Mańka-Szulik, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego koncertu, wspomniała postać Jana Pawła II, który wielokrotnie powtarzał, jak ważną rolę odgrywa w jego życiu młodzież oraz śpiew. Goście z Japonii przywieźli prezenty, które przekazali na aukcję charytatywną. Koncert odbył się pod honorowym patronatem: Pani Prezydent Zabrza, Pana Burmistrza Tarnowskich Gór i Ambasady Japonii

Chór "Kijno Gakuin Glee Club" powstał w 1945r. Aktualnie składa się z 62 uczennic gimnazjum, 43 uczennic liceum i 30 studentek Uniwersytetu Kinjo Gakuin. Prowadzi aktywną działalność w ciągu całego roku – daje cykliczne koncerty, wykonuje oratorium "Mesjasz"G.F. Haendla, występuje podczas szkolnych nabożeństw i akademii, koncertów bożonarodzeniowych, charytatywnych, dla pacjentów szpitali i innych okazji. Ważną częścią dzialalności chóru są tournee zagraniczne, służące także lepszemu zrozumieniu międzynarodowemu i wymianie kulturalnej dzięki muzyce. Zespół występował w Chinach (1986 i 2000), w Polsce (1989), Niemczech i Litwie (1995), Austrii i Słowacji (1998), Korei (1999), Węgrzech i Czechach (2003), Szwajcarii (2006). Dyrygentem chóru jest Tsunehisa OHARA – absolwent Uniwersytetu Sztuk Prefektury Aichi, na którym studiował śpiew na Wydziale Wokalistyki pod okiem wybitnych japońskich pedagogów: Reiko Hirata, Yoshio Doya, Takuma Kojima. Członek Towarzystwa Operowego w Nagoi, w którym pełni funkcję przewodniczącego zarządu. Jest uznanym spiewakiem operowym – barytonem.