Japoński chór w Zabrzu

21.03.2011

26 marca o godz. 17.00 w Teatrze Nowym w Zabrzu odbędzie się koncert japońskiego chóru dziewczęcego KINJO GAKUIN GLEE CLUB z zabrzańskim chórem "Resonans con tutti".

Bilety w cenie 15 zł.

Chór KINJO GAKUIN GLEE CLUB powstał w 1945r. Aktualnie składa się z 62 uczennic gimnazjum, 43 uczennic liceum i 30 studentek Uniwersytetu KINJO GAKUIN.
Prowadzi aktywną działalność w ciągu całego roku – daje cykliczne koncerty, wykonuje oratorium "Mesjasz"G.F. Haendla, występuje podczas szkolnych nabożeństw i akademii, koncertów bożonarodzeniowych, charytatywnych, dla pacjentów szpitali i innych okazji.
W bogatym repertuarze tego japońskiego chóru znajduje się m.in. szeroki wachlarz japońskich utworów, w tym współczesnych japońskich kompozytorów: Ko Matsushita, Akira Miyoshi, Makiko Kinoshita, Takatomi Nobunaga i in. , aranżacje znanych japońskich pieśni ludowych oraz japońskich i światowych przebojów muzyki pop, musicale, utwory Javiera Busto, Gyorgy Orbana, Zoltana Kodaly, kompozytorów epoki resonansu: Williama Byrda, Thomasa Morleya, Tomasa Luisa de Victoria.
Ważną częścią dzialalności chóru są tournee zagraniczne, służące także lepszemu zrozumieniu międzynarodowemu i wymianie kulturalnej dzięki muzyce. Zespół występował w Chinach (1986 i 2000), w Polsce (1989), Niemczech i Litwie (1995), Austrii i Słowacji (1998), Korei (1999), Węgrzech i Czechach (2003), Szwajcarii (2006).
Obecny przyjazd do Polski będzie dziewiątym tournee zagranicznym KINJO GAKUIN GLEE CLUB.
Chór zdbył wiele ważnych nagród w ogólnojapońskich i regionalnych przeglądach i konkursach chóralnych. Wielokrotnie otrzymywał Złoty Medal w Przeglądzie Chórów Prefektury Aichi.
Dyrygentem chóru jest Tsunehisa OHARA – absolwent Uniwersytetu Sztuk Prefektury Aichi, na którym studiował śpiew na Wydziale Wokalistyki pod okiem wybitnych japońskich pedagogów: Reiko Hirata, Yoshio Doya, Takuma Kojima. Członek Towarzystwa Operowego w Nagoi, w którym pełni funkcję przewodniczącego zarządu. Jest uznanym spiewakiem operowym – barytonem.
Wielokrotnie wykonywał glówne partie w japońskich, jak i w znanych zachodnich operach i operetkach, m. in. w "Zemście Nietoperza" J. Straussa (syna), "Wesołej Wdówce" F. Lehara, "Orfeuszu w piekle" J. Offenbacha i wielu innych. Często występuje z orkiestrami, wykonując arie operowe. Pracuje jako nauczyciel śpiewu w Gimnazjum, Liceum i na Uniwersytecie Kinjo Gakuin Glee Club, z którym m.in. zdobywał wiele znaczących nagród i wyróżnień w konkursach i przeglądach chóralnych oraz odbył osiem tournee zagranicznych.