Zabrze przestrzenią rozwoju

Zabrze świętuje urodziny Janoscha

07.03.2011

Po raz kolejny w Zabrzu odbędzie się cykl imprez poświęconych popularnemu na całym świecie pisarzowi i grafikowi Horstowi Eckertowi – Janoschowi.
 

Rok 2011 został ogłoszony w naszym mieście "Rokiem Janoscha" z uwagi na fakt obchodzonych 11 marca osiemdziesiątych urodzin Autora. Sam Jubilat , który urodził się w Zabrzu i tu spędził wczesną młodość ,chętnie przyznaje się do swojego pochodzenia mówiąc : „ Czuję się Ślązakiem, to moja narodowość, moja religia.”

Tegoroczne obchody Dni Janoscha otworzy spotkanie dzieci (10.03, godz. 10.00 Kino Roma), podczas którego wychowankowie Przedszkola nr 28 im. Janoscha zaprezentują przygotowane przez siebie adaptacje bajek. Imprezie towarzyszyć będzie wystawa prac piątego już konkursu rysunków dziecięcych i prac literackich inspirowanych twórczością Janoscha dla najmłodszych. Nagrodzone bajki zostaną odczytane przez włodarzy miasta.

Coroczną tradycją stało się "czytanie Cholonka". Również w tym roku zapraszamy znanych i mniej znanych mieszkańców miasta do odczytania ulubionego fragmentu powieści "Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny" 11 marca o godz. 17.00 w zabrzańskim Kinie Roma, po którym o godz. 18.00 nastąpi projekcja filmu o Janoschu i ul. Piekarskiej.

12 marca o godzinie 12.00 zapraszamy młodych mieszkańców Zabrza do Teatru Nowego, na spektakl "Idziemy po skarb", stworzony na podstawie dzieła Janoscha.

Kolejne imprezy odbędą się m.in. w ramach 57.Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej / kwiecień/, Metropolitalnego święta Rodziny / maj / i Festiwalu Kwiatów / czerwiec /.Na przełomie września/października planowany jest wielki urodzinowy koncert w DMiT z Jubilatem w roli głównej. Rok Janoscha w Zabrzu zakończy grudniowa Gala z okazji wręczenia nagród Gazety Wyborczej „Cegły Janoscha”. Oczywiście nie zabraknie też wystaw, spotkań dyskusyjnych , warsztatów. Wielkim wydarzeniem będzie też wydanie przez Wydawnictwo „Znak” kultowej powieści Janoscha „Cholonek,czyli dobry Pan Bóg z gliny”, określanej jako „biblia Ślązaka”. Ostatnie jej wydanie ukazało się w 1974 roku.