Moda na Polski

17.02.2011

21 dzień lutego został ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego.

W roku 2009 Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Biblioteką Śląską zorganizowała w Sali Sejmu Śląskiego uroczystą inaugurację ogólnopolskiego projektu pod nazwą „Moda na polski”. W tym samym roku Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 12 w Zabrzu oraz Miejski Ośrodek Kultury Guido zorganizowali miejską edycję tego ogólnopolskiego przedsięwzięcia. Myślą przewodnią tamtych uroczystości uczyniono przekonanie o ścisłym i nierozerwalnym związku gwary śląskiej i języka polskiego. Podkreślano również wielowymiarowość języka w jego postaci regionalnej i narodowej.
W tym roku po raz kolejny organizatorzy zapraszają do udziału w miejskim przedsięwzięciu pod nazwą „Moda na polski”, które odbędzie się 25 lutego o godz. 12.00 w Miejskim Ośrodku Kultury Guido.
Głównym motywem tegorocznej „Mody …” będzie wyraz „most”, ponieważ słowem, językiem możemy budować porozumienie, więź. Most jako budowla ma takie znaczenie w języku architektury. Most łączy, spaja – a nie dzieli. Budowaniu więzi, „mostów” – tych językowych, architektonicznych i międzypokoleniowych będzie poświęcona obecna edycja „Mody na polski”. Mamy nadzieję, że publiczność zgromadzona w sali MOK
na Guido, wzorem wydarzenia z roku ubiegłego, przeżyje spotkanie ze słowem mówionym, śpiewanym, recytowanym. Uroczystość uświetnią swoimi występami:
• Zabrzański Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Silesienses (pod dyrekcją
ks. Piotra Klemensa);
• Dr Tomasz Wagner – słowo o znaczeniu brył w architekturze;
• Edward Jon (wiceślązak 2008 roku) – w godce międzypokoleniowej;
• Grupa teatralna Mówiące dłonie – drama (opieka Anna Gaidzik-Galon,
Dorota Frej-Kuciapa);
• Jan Michna – recytacje;
• Dorota Helińska – śpiew.

Patronat nad przedsięwzięciem sprawują:
– Pani Małgorzata Mańka Szulik – Prezydent Miasta Zabrze,
– Prof. dr hab. Jan Malicki – dyrektor Biblioteki Śląskiej.

Serdecznie zapraszamy młodzież szkół ponadgimnazjalnych wraz z nauczycielami oraz wszystkich zainteresowanych.

Organizatorzy:
Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 12 w Zabrzu , Miejski Ośrodek Kultury Guido