Maraton Pisania Listów Amnesty International

06.12.2010

Już za kilka dni zabrzanki i zabrzanie będą mogli pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Szkolne Grupy Amnesty International.

Ogólnoświatowy Maraton Pisania Listów odbywa się co roku, w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbędzie się 11-12 grudnia. W czasie Maratonu przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.

Indywidualnie wyrażony sprzeciw przeciwko łamaniu praw człowieka ma szczególną moc. Maraton nie jest zwykłą zbiórką pieniędzy, ale konkretnym przykładem działania. Te listy są naprawdę skuteczne. Szacujemy, że nasze listy pomagają w ponad 30% przypadków, chociaż tak naprawdę nie liczby są tutaj najważniejsze, warto pisać dla uratowania nawet jednej osoby."

W tym roku będziemy pisać listy w obronie kilkunastu osób, w tym:

• Katolickiego księdza ojca Alejandro Solalinde Guerra z Meksyku, który zajmuje się tworzeniem bezpiecznych miejsc dla migrantów, z dala od gangów, które ich wykorzystują. Jego życie jest zagrożone.
• Mao Hengfeng, matki trójki dzieci, która była wielokrotnie aresztowana i torturowana
w Chinach za swoje działania na rzecz praw kobiet oraz ofiar przymusowych eksmisji. Odsiaduje wyrok 18 miesięcy w obozie „reedukacji przez pracę”.
• 100 Romów, którzy zostali siłą eksmitowani ze swoich domów w Rumunii w 2004 roku. Od tamtej pory żyją w fatalnych warunkach w metalowych budach umieszczonych przy oczyszczalni ścieków.
• Su Su Nway, członkini opozycyjnej partii w Birmie, walczącej o prawa pracowników. Została skazana na osiem lat za udział w antyrządowych protestach. Uznano ją za więźnia sumienia.
• Normy Cruz z Gwatemali, która żyje w ciągłym strachu. Od lat walczy o sprawiedliwość
dla kobiet, które doświadczyły przemocy. Wielokrotnie grożono jej śmiercią i zastraszano.

Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w ponad 120 miejscach w całej Polsce i w około 50 krajach na całym świecie. W Zabrzu organizatorkami są 4 Szkolne Grupy Amnesty International, dlatego też zapraszamy serdecznie zainteresowane osoby do naszych placówek:
Szkolna Grupa AI 1 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 12, ul. Andersa 64.
Szkolne Grupy AI nr 51 i 72 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5, ul. Piłsudskiego 29
Szkolna Grupa AI nr 110 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 11, ul. Sienkiewicza 33
Będziemy pisać od godziny 12.00 w sobotę 11 grudnia do niedzieli 12 grudnia, do godziny 12.00.

Możliwe, iż miejsc, gdzie odbędzie się maraton, będzie więcej – prawdopodobnie po raz pierwszy do działań na rzecz więźniów sumienia przyłączą się w tym roku zabrzańscy harcerze. W trakcie maratonu przewidziane są różne dodatkowe atrakcje, przykładowo w Rokitnicy (SzG AI nr 1) odbędą się warsztaty fotografii malowanej światłem, warsztaty wykonywania napisów na koszulkach metodą graffiti, pokazy filmów oraz występ Kabaretu „Co oni tutaj robią”.

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. W zeszłym roku, w wyniku naszej akcji dostaliśmy Dobre Wiadomości od dziewięciu nikaraguańskich obrończyń praw człowieka, Birtukan Mideksy z Etiopii, blogera
z Egiptu, od Rity Mahato z Nepalu i Aminatou Haidar z Sahary Zachodniej.

"Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia. Nasze listy solidarności okazują się często ostatnią nadzieją dla prześladowanych i więzionych," mówi Draginja Nadażdin, Dyrektorka Amnesty International Polska.

W ubiegłym roku, w ponad 170 miejscach w całej Polsce napisano 108 026 listów, najwięcej – 10 930 – w Zabrzu. Jest to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka.

Jak napisać taki list?
To jest bardzo proste. Przede wszystkim należy kierować się 5 podstawowymi zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach, mamy pozytywne nastawienie i nie ukrywamy się – tzn. warto napisać kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe jest, że otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny. Znajomość języków obcych też nie jest wymagana – można pisać po polsku. Wówczas jednak warto podkreślić w treści nazwisko bohatera / bohaterki, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy. Warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać i skorzystać z przygotowanych przez nas wskazówek.
Więcej informacji na www.amnesty.org.pl
 

Dodatkowe informacje:

Maciek Śliwa, opiekun Szkolnej Grupy AI nr 1 maciej@sliwa.zabrze.pl, 601 916 600

Grzegorz Senderowicz, opiekun Szkolnej Grupy AI nr 51 sender5@wp.pl, 698 863 240

Anna Ligocka, opiekunka Szkolnej Grupy AI nr 72 aligocka@interia.pl, 606 761 696

Agnieszka Senderowicz opiekunka Szkolnej Grupy AI nr 110 aagutek@poczta.fm 0606504834

 

O Amnesty International
Amnesty International jest międzynarodowym ruchem ludzi działających od 50 lat na rzecz poszanowania praw człowieka. Funkcjonuje na terytorium ok. 150 państw i terytoriów, zrzesza ponad 2,8 mln członków
i członkiń na całym świecie. Prowadzimy kampanie przeciwko ciężkim naruszeniom praw człowieka. Naszą wizją jest świat, w którym każda osoba będzie mogła w pełni korzystać z wszystkich prawa zawartych
w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i innych międzynarodowych standardach praw człowieka. W 1977 roku AI została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla.
Stowarzyszenie Amnesty International Polska upomina się o prawa i godność człowieka od 20 lat, ale pierwsze akcje prowadzone przez działaczy Amnesty International w Polsce miały miejsce, gdy należała ona jeszcze do socjalistycznego bloku wschodniego, a działania organizacji były zakazane.