Złote Pasmo dla „Resonans con tutti”

08.11.2010

Zdobyciem Złotego Pasma zwieńczył swój udział w VI edycji Międzynarodowego Festiwalu „Rybnicka Jesień Chóralna” zespół „Resonans con tutti”, który rywalizował w kategorii chórów mieszanych.

Tegoroczni jubilaci zaprezentowali bardzo zróżnicowany repertuar: od czarującego „Crucifixus” Antonio Lottiego, aż po dynamiczne „Concerto Rustico” Romualda Twardowskiego. Ten drugi utwór zdobył szczególne uznanie jurorów, którzy poprosili chórzystów prowadzonych tym razem przez Arlenę Różycką-Gałązkę, o jego ponowne wykonanie podczas niedzielnego Koncertu Laureatów.

Tuż przed ogłoszeniem wyników konkursu, które odbyło się w sobotni wieczór w „Rybnickim Centrum Kultury” przewodniczący jury, dr Milan Kolena z Akademii Sztuk w Bratysławie wyraził zadowolenie z tegorocznego poziomu wykonań. Podkreślił przy tym, że dużym optymizmem i nadzieją na podtrzymanie tradycji śpiewaczych napawa udział w festiwalu aż 17 chórów z Polski i zagranicy.

Festiwal odbył się pod honorowym patronatem kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego i trwał trzy dni. Oprócz Zabrzańskiego Chóru Młodzieżowego „Resonans con tutti” im. N. G. Kroczka, Złote Pasma w swoich kategoriach otrzymali także: Chór Akademii Techniczno – Humanistycznej w Bielsku Białej, Chór „Laudate Dominum” z Warszawy, a także Zespół Kameralny „Santarello” z Katowic oraz Chór Kameralny „Medicoro” Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Zespoły oceniali znawcy muzyki chóralnej: dr Milan Kolena, prof. Andrzej Banasiewicz, prof. Jan Wincenty Hawel i prof. Czesław Freund.