Wernisaż Poetycki

02.11.2010

5 listopada o godz. 12.00 w Młodzieżowym Domu Kultury Nr 1 w Zabrzu, już po raz siódmy odbędzie się Wernisaż Poetycki z okazji wydania VII tomu Antologii Dziecięcej. Organizatorem jest Szkoła Podstawowa Nr 30 w Zabrzu, a współorganizatorem Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach.

Co roku w konkursie poetyckim bierze udział około 100 szkół z całego województwa. Swoje wiersze nadsyłają uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z wielu śląskich miast. Spośród około 1500 wierszy organizatorzy i jurorzy wyłonili „złotą setkę” najpiękniejszych tekstów poetyckich.

Każdy tom opatrzony jest recenzją znanych i wybitnych osobowości ze świata kultury
i sztuki. Wśród recenzentów poprzednich tomików znaleźli się: Jan Miodek, Anna Dymna, Krystyna Janda, Jerzy Stuhr, Danuta Stenka, Piotr Fronczewski. W tym roku recenzentką VII tomu jest Wanda Chotomska, znana autorka wierszy dla dzieci. Wielką niespodzianką recenzji VII tomu jest nietypowa forma komentarza, jak przyznaje sama Wanda Chotomska: „Takie teksty pisze się przeważnie prozą. A ja pomyślałam sobie, że zamiast prozy zadedykuję Wam wiersz. Mój. O motylu i poetach.”

Autorzy – laureaci konkursu, których wiersze znalazły się w VII tomie antologii otrzymali więc niezwykły, poetycki prezent. Dodatkową atrakcją dla młodych poetów jest szansa otrzymania indywidualnych nagród za najpiękniejszy tekst poetycki. Indywidualne nagrody przydziela aktor i poeta Zbigniew Stryj. Są one przyznawane w 3 kategoriach wiekowych: klasy 1-3 szkoły podstawowej, klasy 4-6 szkoły podstawowej oraz klasy gimnazjalne.