Zaproszenie na iluminację ratusza

26.10.2010

Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza oraz Piotr Kołodziej, prezes Vattenfall zapraszają na uroczystą iluminację zabrzańskiego ratusza, który mieści się w budynku dawnej dyrekcji Huty Donnersmarcków, przy ul. Prof. Religi 1. Gmach zaprezentuje się w nowym świetle 29 października ok. godz. 20.30. Pokaz będzie doskonałym połączeniem gry światła i dźwięku w towarzystwie atrakcyjnej oprawy artystycznej.

Dzięki współpracy zabrzańskich władz i Vattenfall, odrestaurowany budynek dołączył w ramach projektu „Wydobywamy z mroku”do grona oświetlonych przez Vattenfall architektonicznych perełek regionu.

Gmach przy ul. Prof. Religi 1 wzniesiony został w 1907 roku w stylu modernizmu, według projektu berlińskich architektów Hartmanna i Grünewalda. Usytuowany w śródmieściu, jest jednym z najbardziej okazałych w Zabrzu.

– Nasza firma wielokrotnie udowadniała, że działania na rzecz regionu, są dla nas niezwykle ważne. Staramy się angażować w te przedsięwzięcia, które przynoszą korzyści mieszkańcom. Jako przykład wymienię modernizację sieci oświetleniowej czy iluminację nowej zabrzańskiej siedziby Urzędu Miejskiego, pięknie wpisującą się w projekt „Wydobywamy z mroku”- Z przekonaniem wypowiadał się o projekcie iluminacji prezes Vattenfall Distribution Poland, Piotr Kołodziej

Zasady iluminacji

Koncepcja podświetlenia podkreśla dostojeństwo architektury i stylu budynku oraz dba o jego plastyczne, czytelne i spójne przedstawienie. Eksponuje charakterystyczne elementy i indywidualne cechy budowli, do których należą wielopłaszczyznowość fasady, symetria, rytm pionowy i podziały poziome.
Istotnym elementem projektu jest zminimalizowanie ilości sprzętu oświetleniowego oraz wykorzystywanej do oświetlenia energii.
Portal, oprócz rozświetlenia naświetlaczami umieszczonymi na słupach oświetleniowych, zostanie zaakcentowany liniami świetlnymi umieszczonymi za kolumnami.
Rytm elewacji podkreślono poprzez rytmiczne umieszczenie linii świetlnych na fasadzie, iluminujących przestrzenie między pilastrami.
Delikatne światło podkładowe zniweluje głębokie cienie a wyeksponowany rytm zostanie podkreślony przez podświetlenie atrakcyjnych lukarn, będących niewątpliwie ozdobą dachu.
Sam dach zostanie oświetlony światłem chłodnym, zgodnie z zasadą wzmacniania wysokości.
Zgodnie z założeniem całość ma tworzyć atrakcyjny, jednolity i czytelny obraz.

Dane techniczne instalacji:

Ilość opraw to 36 linii ledowych o całkowitej mocy 1 044 W, 36 klasycznych opraw oświetleniowych, dwie oprawy specjalne SDL DigiFlame.
Całkowita moc wszystkich opraw ujętych w projekcie wynosi 3 KW.
Zakładając, że iluminacja będzie włączona od zapadnięcia zmroku do godziny 24:00, w ciągu roku oprawy będą działały przez 2.066 godzin.
Energia zużyta w tym czasie wynosi 6188,08 KW