DWORZEC W ZABRZU PRZEKAZANY SAMORZĄDOWI

26.10.2010

25 października prezydent Małgorzata Mańka-Szulik podpisała umowę w sprawie dzierżawy dworca. Został on przekazany miastu przez Polskie Koleje Państwowe S.A. umową, która będzie obowiązywała przez 29 lat.

Oddany do użytku w 1960 roku dworzec w Zabrzu czeka gruntowna przebudowa. Powstanie tu centrum przesiadkowe oraz punkt biznesowo – handlowy. W myśl podpisanej umowy, Miasto Zabrze zobowiązało się ponieść nakłady na rewitalizację dworca oraz przyległych terenów. Dzięki tej inwestycji dworzec stanie się nie tylko bardziej funkcjonalny, nowoczesny i przyjazny dla pasażerów, ale także atrakcyjny pod względem zagospodarowania komercyjnego.

Całkowita powierzchnia dworca w Zabrzu wynosi 3 206,00 m2 Umową dzierżawy objęty został także teren przyległy o powierzchni 2 802,00 m2.

-Dworzec i jego otoczenie to bardzo ważna przestrzeń w mieście. Wspólnie z PKP S.A. podejmujemy próbę uczynienia jej bardziej przyjazną. Do tej pory były marzenia, były dyskusje, a od dziś przystępujemy do realnych działań – powiedziała prezydent Małgorzata Mańka-Szulik.

Dworzec w Zabrzu nie jest jedynym w województwie śląskim, który Polskie Koleje Państwowe S.A. przekazały samorządowi lokalnemu. Do tej pory przekazane zostały także dworce: w Będzinie i Tychach.
Zaczyna się wiele dziać jeśli chodzi o wykorzystanie powierzchni dworców kolejowych. Samorządy lokalne, co bardzo nas cieszy, dostrzegają coraz więcej możliwości zagospodarowania tych terenów – powiedziała Małgorzata Zielińska – Dyrektor Oddziału Dworce Kolejowe.