Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych

15.09.2010

W czwartek 16 września o godz. 17.30, od skrzyżowania ul. Wolności z ul. gen. de Gaulle’a do Placu Wolności, odbędzie się uroczysty Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych.

Weźmie w nim udział m.in. międzynarodowa ekipa służb mundurowych oraz uczniów zabrzańskich szkół. Następnie na placu Wolości odbędzie się uroczyste powitanie reprezentacji Łotwy oraz ognia, który 18 września zapłonie w Warszawie.

Bieg z pochodnią odbywa się w ramach Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2010, które trwać będą od 18 do 24 września 2010 roku w Warszawie. Ceremonia otwarcia będzie miała miejsce na stadionie Legii a zamknięcie na Placu Zamkowym.
Zabrze w dniach od 15 do 17 września 2010 roku gości reprezentację programu narodowego z Łotwy. Zgodnie z tradycją Olimpiad Specjalnych przed oficjalnym rozpoczęciem zawodów wszystkie reprezentacje krajów z zagranicy odwiedzają miasta goszczące gospodarza Igrzysk.

Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych jest światowym ruchem zrzeszającym w swych szeregach ludzi dobrej woli, działających społecznie, na co dzień strzegących prawa, głównie policjantów ale także żandarmów wojskowych, strażników więziennych, strażników miejskich, sędziów, prokuratorów, adwokatów, a nawet strażaków. Powstał on w stanach Zjednoczonych Ameryki Płn. w 1981 roku. Jego twórcą jest szef policji w mieście Wichita, stan Kansas, Richard LaMunion.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w biegu, aby mogli poczuć atmosferę tego wydarzenia.