Podsumowanie gry miejskiej

13.09.2010

Blisko 200 osób wzięło dział w II grze miejskiej w Zabrzu, która pod hasłem „Zabrzepolis 2150” odbyła się w minioną sobotę. Gracze przybyli m.in. z Zabrza, Rudy Śląskiej, Katowic, Bytomia, Gliwic, Sosnowca, Tychów, Tarnowskich Gór, Bielska-Białej, Będzina, Chorzowa, Knurowa, Żywca, Orzesza, Dąbrowy Górniczej, a nawet z… Warszawy.

Swój udział w grze zgłosiły zarówno składy znajomych jak i rodzinne (w tym trzypokoleniowe), uczniowie i studenci, aktywni mieszkańcy regionu w każdym wieku. Sześćdziesiąt drużyn przeniosło się na 4 godziny w futurystyczny świat. Uczestnicy wcielili się w agencje kreatywne walczące o realizację kampanii promocyjnej dla miasta Zabrze, które w 2150 roku będzie ubiegało się o tytuł Międzygalaktycznej Stolicy Kultury 2160. W tym celu firmy udały się w teren, by przed przygotowaniem finalnej oferty jak najlepiej poznać kulturalne miejsca w Zabrzu.

Kreatywność i zaangażowanie uczestników przeszła najśmielsze oczekiwania. W Galerii Muzeum Miejskiego „Cafe Silesia” wykonywano projekty plakatów promujące Zabrzepolis jako Stolicę Kultury 2160. Prace wykonywano technikami malarskimi, rysunkowymi, a nawet poprzez wycinanki. W Domu Muzyki i Tańca do łez bawiły nazwy zespołów i pomysły na futurystyczne aranżacje piosenki "Wlazł kotek na płotek", które były częścią castingu na wykonawcę hymnu zagrzewającego Zabrze do walki o tytuł Międzygalaktycznej Stolicy. Mieszkańcy okolic ulicy Wolności przypatrywali się z ciekawością radosnej twórczości graczy, którzy przy rzeźbie Heinza Toboli mieli zorganizować happening promujący miasto. Adrenaliny dostarczało graczom zadanie w podziemiach Luizy, gdzie ścigali się w tzw. Przekopie, czyli korytarzu kopalni, chodząc ze związanymi w kostkach nogami. Pośpiechu wymagało odpowiednie rozpoznanie kart w hałaśliwych wnętrzach maszynowi kopalni GUIDO, gdzie dodatkowo popędzali furystyczni strażnicy. A jeśli do tego dodać głosy kopalni, wirtualny koncert w Filharmonii i tańczącego robota to widać, że atrakcji było mnóstwo!
Główna nagroda gry, czyli pasażerski lot balonem dla 6 osób trafił do zespołu o nazwie Planeta Zabrze, który składał się z czwórki mieszkańców Zabrza i Rudy Śląskiej. Nagroda specjalna trafiła do trzypokoleniowego zespołu z Zabrza, która ogromną trasę gry pokonywał wyłącznie piechotą. Nagrodę fotograficzną w postaci profesjonalnej sesji wygrał mały Kacper przebrany za robota, który brał udział w grze razem z mamą.

Organizatorem „Zabrzepolis 2150” był Urząd Miejski w Zabrzu.