Wizyta w Równem

31.08.2010

W dniach 28–29 sierpnia br. delegacja z Zabrza wzięła udział w uroczystych obchodach Święta Miasta Równe, które jest naszym ukraińskim partnerem.

Zabrzańska delegacja spotkała się m.in. z merem miasta -Wolodymyrem Chomko, przewodniczącym rady miejskiej – Jurijem Torgunem, Konsulem Generalnym RP w Łucku – Tomaszem Janikiem, a także z przedstawicielami Wydziału Współpracy z Zagranicą tamtejszego urzędu. W trakcie spotkań omówiono kontynuację współpracy. Mer Miasta Równe przyjął także zaproszenie na nadchodzące Święto Miasta Zabrze, które odbędzie się w dniach 25-26 września br.

Przypomnijmy, że faktyczna współpraca z Równem rozwija się od kilku już lat: Śląskie Centrum Chorób Serca utrzymuje kontakty z tamtejszym Szpitalem Miejskim, bywają tam nasi specjaliści, grupa lekarzy z Równego szkoliła się w ośrodku prof. Religi i prof. Zembali. W 2002 r. miała miejsce oficjalna wizyta prezydenta Zabrza w Równem i została podpisana umowa dotycząca współpracy Oddziału Neonatologicznego Szpitala w Równem, a mieszczącą się w Zabrzu Kliniką Perinatologii i Ginekologii Szpitala Klinicznego Nr 1 Śląskiej Akademii Medycznej. Także w sierpniu 2006 r. delegacja miasta Zabrze składała oficjalną wizytę w Równem z okazji święta miasta i rocznicy uchwalenia niepodległości Ukrainy. We wrześniu 2006 r. podczas Dni Polskich na Rówieńszczyźnie Zabrze promowała młodzieżowa piosenkarka Anna Bijok. W styczniu 2007 r. na tamtejszym festiwalu pn. "Cztery pory roku. Zima" zaprezentował się Zabrzański Chór Chłopięcy Pueri Cantores Silesienses, prowadzony przez ks. Piotra Klemensa, zaś w maju 2007 w Zabrzu gościł i występował równieński chór młodzieżowy Vivat Musica pod dyrekcją pani Ireny Zalewskiej. Uczniowie z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Zabrzu biorą udział w równieńskim festiwalu pn. „Partnerskie muzykowanie”, zaś ukraińscy artyści koncertują w Zabrzu. Młodzież ze Szkoły Artystycznej w Równem uczestniczy w Międzynarodowym Festiwalu Rysowania organizowanym w Zabrzu. Natomiast młodzież z Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Zabrzu-Kończycach uczestniczyła w plenerze fotograficznym organizowanym w Równem.
W 2008 r. delegacja Urzędu Miejskiego w Równem wzięła udział w Międzynarodowych Mistrzostwach Samorządowców w Zabrzu. Orkiestra 13. Korpusu Armii Ukraińskiej z Równego zagrała podczas IV Zabrzańskiego Festiwalu Orkiestr im. Edwarda E. Czernego. Zespół folklorystyczny z Równego wystąpił podczas II Parady Regionów w Zabrzu.
20 maja 2009 r. w Zabrzu został podpisany list intencyjny dotyczący przyszłej współpracy Równieńskiego Teatru Muzyczno-Dramatycznego oraz Teatru Nowego w Zabrzu.