Wizyta młodzieży polonijnej w Zabrzu

02.08.2010

2 sierpnia w Urzędzie Miejskim w Zabrzu ramach projektu „Moja letnia przygoda z Polską” odbyło się spotkanie młodzieży polonijnej z Rosji, Białorusi i Ukrainy z władzami miasta.

W dniach 1-15 sierpnia zabrzańskie koło działające w strukturach Stowarzyszenia „Wspólnoty Polskiej” organizuje w Zabrzu pobyt młodzieży z Mińska, Kaliningradu i Równego. Kilkudziesięciu młodych ludzi zza wschodniej granicy przebywając w naszym mieście poznaje polską kulturę i język, a także będzie szkolić umiejętności teatralne i fotograficzne. Wizyta ta odbywa się pod hasłem: „Moja letnia przygoda z Polską”. – Program jest niezwykle napięty. Przygotowaliśmy dla naszych gości sporo atrakcji. Wśród nich znalazły się m.in. wycieczki do Częstochowy, Krakowa, Ustronia. Nie zapominamy również o atutach naszego miasta, dlatego też młodzież odwiedzi kopalnię Guido, skansen Królowa Luiza czy Kąpielisko Leśne – mówiła Maria Popławska, członek koła Wspólnoty Polskiej. Grupie polonijnej młodzieży podczas pobytu w naszym kraju towarzyszą młodzi zabrzanie.

5 grudnia 2009 roku w naszym mieście powstało koło Stowarzyszenia „Wspólnoty Polskiej”. Uroczyste spotkanie inauguracyjne odbyło się w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca z udziałem śp. Marszałka Macieja Płażyńskiego, senatora Bronisława Korfantego, dyrektora Biura Polonijnego w Kancelarii Senatu RP- Artura Kozłowskiego.

"Wspólnota Polska" jest organizacją pozarządową działającą pod patronatem Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Celem Stowarzyszenia jest zespolenie wysiłków w umacnianiu więzi Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą z Ojczyzną, jej językiem i kulturą oraz niesienie pomocy w zaspokajaniu różnorodnych potrzeb Rodaków rozsianych po świecie.