"Kamilki" rozdane

12.07.2010

10 lipca w Teatrze Nowym w Zabrzu odbyła się uroczystość wręczenia honorowego wyróżnienia im. św. Kamila.

– Dziś wręczamy tę szczególną statuetkę wyjątkowym osobom – ludziom, którzy pokochali Zabrze, choć w nim się nie urodzili. Wszyscy oni przyczyniają się do rozwoju naszego miasta – podkreśliła prezydent Małgorzata Mańka-Szulik.

W tym roku wyróżnienia zostały przyznane już po raz dziesiąty. Tegorocznymi laureatami zostali: profesor Marian Zembala – dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca, dr Bogumiła Szymczyk – przewodnicząca Zespołu ds. Promocji Zdrowia przy prezydencie miasta i Politechnika Śląska, w której imieniu wyróżnienie odebrał profesor Andrzej Karbownik.

– Dziękuję kapitule, która zauważyła moją osobę i szpital. Jestem dumny z miasta, w którym pracuję. Ja się z Zabrza na pewno nie wyprowadzę – mówił profesor Marian Zembala.

Galę prowadził redaktor Jacek Filus. W części artystycznej wystąpiła Maria Meyer, która wykonała przeboje musicalowe, piosenki Hanki Ordonówny oraz utwory polskiej muzyki rozrywkowej.

Wyróżnienia św. Kamila przyznawane są osobom, organizacjom i instytucjom, które za sprawą swej działalności społecznej na rzecz miasta i jego mieszkańców przyczyniły się do jego rozwoju. Dotychczasowymi laureatami są między innymi: dr Elżbieta Seferowicz, Stowarzyszenie „Misericordia”, prof. Bożena Hager–Małecka, Śląskie Centrum Chorób Serca, prof. Bolesław Pochopień, prof. Lech Poloński oraz dr Zbigniew Nawrat.