Zabrzański megarysunek

15.06.2010

12 czerwca br., w trzech punktach Zabrza, szczególnie związanych z jego dawnym przemysłowym charakterem, pojawili się plastycy. Efektem ich pracy, inspirowanej najlepszymi miejskimi zabytkami techniki, był wspaniały, symboliczny megarysunek, który ostatecznie zaprezentowany został w całości na terenie kopalni „Guido”.

Zabrzański megarysunek połączył tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Rysowania, obchody trzeciej rocznicy powstania Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Guido”, jak również Industriadę 2010 – plenerową imprezę prezentującą regionalne zwyczaje i obrzędy będącą swoistym świętem Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
W sobotę niemalże w tym samym czasie w skansenie „Królowa Luiza” pojawili się uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych w Zabrzu, w Maciejowie przy Szybie „Maciej” studenci Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz nauczyciele z zaprzyjaźnionej, podobnej uczelni w Trnawie, a przed kopalnią „Guido” – studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Wszyscy inspirowani charakterem miejsca i własną wyobraźnią tworzyli swoją część megarysunku. Efekt ich dokonań mogli oglądać w sobotę wieczorem uczestnicy plenerowej urodzinowej imprezy na „Guido”.